Szkoły policealne dają szansę podniesienia swoich kwalifikacji i tym samym wyróżnienia się na rynku pracy lub uzupełnienia wykształcenia osobom, które już pracują w zawodzie.
Matura niepotrzebna
Szkoła policealna trwa krócej niż studia, a po jej ukończeniu mamy już określony zawód, np. technika rachunkowości czy farmacji. Rekrutacja do szkół policealnych jest bardzo łatwa, wystarczy mieć tylko świadectwo ukończenia liceum (nie jest potrzebna zdana matura).
Szkoła policealna daje wykształcenie średnie, ale nie zamyka drogi do podjęcia studiów tym, którzy zechcą uzupełnić swoje wykształcenie.
Osoby studiujące i poważnie zastanawiające się nad zmianą swoich planów zawodowych i ścieżki kariery, mogą zastanowić się nad połączeniem studiów i szkoły policealnej (np. w trybie zaocznym). Ciekawym rozwiązaniem może być również wybranie kierunku, który rozwinie zainteresowania, np. fotografia czy produkcja telewizyjna.
Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły
* jak długo istnieje;
* jaką ma opinię wśród nauczycieli i słuchaczy - odwiedź taką szkołę podczas np. drzwi otwartych, zapoznaj się z ofertą podczas targów edukacyjnych lub po prostu przejdź się do sekretariatu, porozmawiaj z pracownikami i słuchaczami;
* jak kształci - procent zdawalności egzaminów zawodowych. Dobre szkoły mogą się pochwalić prawie 100-proc. wynikiem;
* jak jest wyposażona - czy ma własne w pełni wyposażone np. sale kosmetyczne, informatyczne wraz z oprogramowaniem;
* czy podpisuje ze słuchaczami umowy - czy gwarantuje stałe czesne, niepobieranie opłat za wydawanie dokumentów itp.;
* w jakich systemach kształci - dzienny, wieczorowy, zaoczny;
* czy szkoła organizuje dla słuchaczy praktyki zawodowe - czy ma podpisane umowy np. z zakładami kosmetycznymi, fryzjerskimi;
* czy organizuje dodatkowe zajęcia - bezpłatne warsztaty, kursy lub dodatkowe szkolenia zakończone otrzymaniem certyfikatów, zajęcia sportowe.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail
Czytaj: Matura 2014: Język polski, matematyka, język obcy nowożytny. PODSUMOWANIE