Mieszkanie na Starej Ochocie jest marzeniem każdego hipstera, to rejon ulicy Raszyńskiej i Filtrowej oraz Grójeckiej. Piękne, niejednokrotnie zabytkowe kamienice i wille, o historycznych fasadach, wysokich i przestronnych wnętrzach. Mieszkania kosztują tu majątek, a mimo to schodzą na pniu.
Zabytkowe osiedla
Nazwa dzielnicy pochodzi od karczmy "Ochota", która znajdowała się prawdopodobnie przy obecnej ulicy Kaliskiej.
Pierwsze pisemne wzmianki o tym terenie pochodzą z początków XIII wieku. Ochota wchodziła wówczas w obręb królewskiej wsi Wielka Wola. Zaczęła się jednak szybko rozwijać dzięki temu, że przechodziło przez nią wiele niezwykle ważnych dróg: Droga Królewska (m.in. dzisiejsze ulice Nowowiejska i Niemcewicza), Szosa Krakowska (dzisiejsza ul. Grójecka) i Nowa Droga Jerozolimska (dzisiejsze Aleje Jerozolimskie). W połowie XIX w. wybudowano także Kolej Warszawsko-Wiedeńską. Do rozwoju dzielnicy przyczyniło się także powstanie Filtrów i Szpitala im. Dzieciątka Jezus.
W okresie międzywojennym wybudowano zaś kolonie Staszica (dziś jest to zabytkowe osiedle willi ograniczone ulicami Nowowiejską, al. Niepodległości, Wawelską i Krzywickiego) i Lubeckiego (ograniczone ulicami Filtrową, Krzywickiego, Wawelską, Grójecką i pl. Narutowicza) oraz Dom Studencki "Akademik" przy pl. Narutowicza. Z tego okresu pochodzi także kościół św. Jakuba na pl. Narutowicza.
Podczas II wojny światowej Ochota ucierpiała nieco mniej niż ościenne dzielnice. Pierwsza linia tramwajowa po lewej stronie Wisły we wrześniu 1945 r. ruszyła właśnie na Ochocie - jeździła z Okęcia na pl. Starynkiewicza.
Zielona dzielnica
Choć na terenie Ochoty nie ma ani jednego lasu, to pod względem przestrzeni, jaką zajmują parki, dzielnica zajmuje drugie miejsce. Jest tu aż 7 parków o łącznej powierzchni ponad 90 ha. Największym jest park Szczęśliwicki. To idealne miejsce do spacerów, biegania, a także do wędkowania - nad brzegiem jeziora wybudowano pomosty. Narciarze i saneczkarze mogą tu korzystać ze stoku narciarskiego Stołecznego Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" - Ośrodka Szczęśliwice. To jedyny obiekt tego typu w Warszawie. Miłośnicy pływania mają do dyspozycji pływalnie kryte przy ul. Rokosowskiej 10 i ul. Geodetów 1 oraz pływalnię odkrytą przy ul. Usypiskowej 18 w parku Szczęśliwickim. Na terenie III Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Wawelskiej 3 wybudowano kompleks boisk do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki oraz boisko wielofunkcyjne.
Na Ochocie jest 11 km ścieżek rowerowych i 14 stacji Veturilo.