Kariera psa
Decydując się na pracę w dogoterapii, najlepiej wybrać do tego celu odpowiedniego psa już w wieku szczenięcym. Predyspozycje rodziców oraz staranny dobór szczeniaka z miotu mogą zaoszczędzić wielu trudności w przyszłej pracy. Aby odpowiednio wybrać szczeniaka, warto skorzystać pomocy behawiorysty lub organizacji, która zajmuje się prowadzeniem zajęć terapeutycznych z udziałem psa. W ten sposób wybrane szczenię rozpoczyna szkolenie już w wieku 8 tygodni, kiedy wraz z nowym przewodnikiem przechodzi proces socjalizacji.
>>>Więcej na ten temat znajdziesz TU<<<
Zdarza się też, że psy dorosłe zaczynają pracować w dogoterapii. W takim przypadku muszą przejść specjalne testy predyspozycji, które ocenią ich temperament i możliwości do nauczenia się koniecznych w dogoterapii umiejętności. Po zaliczeniu testów, pies przechodzi szkolenie, odbywa praktyki w placówkach i jeśli jego zachowanie wzbudza zaufanie instruktorów, jest dopuszczony do egzaminu na psa terapeutę.
Pies to nie wszystko
Nawet certyfikowany pies nie może jednak pracować sam, o czym często się zapomina. Osoba prowadząca zajęcia z udziałem psa – terapeutyczne, rehabilitacyjne czy edukacyjne – powinna mieć odpowiednie wykształcenie i wiedzę, pozwalającą rzetelnie przygotować program zajęć i pokierować pracą psa. Odpowiednie przegotowanie przewodnika jest niezmiernie ważne – nie tylko ze względu na bezpieczeństwo uczestniczących w zajęciach dzieci(którym może zaszkodzić nieodpowiednio prowadzona terapia), ale także ze względu na dobro psa, dla którego takie zajęcia są dużym obciążeniem psychicznym. Przewodnik, który nie zauważy zbyt dużego stresu u swojego psa naraża czworonoga na poważny dyskomfort, a uczestników zajęć na zagrożenie, jakie niesie ze sobą zestresowany pies.
>>>Więcej na ten temat znajdziesz
TU<<<
Magia dogoterapii
Prowadzona przez odpowiednio wykwalifikowany zespół (przewodnik+pies) dogoterapia ma jednak niesamowite efekty. Jej podstawową zaletą jest otwieranie się pacjentów na terapeutę i chęć nawiązania kontaktu i dalszej współpracy. Dziecko, które uważa, że ćwiczenia z psem to świetna zabawa chętniej wykonuje polecenia terapeuty, jest w stanie skupić się na dłużej i bardziej zaangażować. Dzięki temu efekty są widoczne krótszym czasie. Pies staje się także tematem do rozmów po zajęciach, powodem do oderwania się od codziennych zmartwień. Dziecko, odnajdując w psie przyjaciela i kompana zabaw, nie czuje się już osamotnione w procesie powrotu do zdrowia.
Dogoterapia nie dla każdego
Zdarzają się przypadki, gdy obecność psa na zajęciach jest niewskazana. Dotyczy to przede wszystkim dzieci z alergią na psią sierść lub ślinę – dlatego bardzo istotny jest odpowiedni wywiad z opiekunami dziecka poprzedzający zajęcia. Na kursach Dogoterapeuci uczą się, jak prawidłowo przeprowadzić diagnozę dziecka pod katem zajęć dogoterapeutycznych. Są także dzieci, dla których pies nie jest atrakcją ani motywatorem. W takim przypadku należy poszukać innej, atrakcyjnej dla dziecka formy pracy, która będzie odpowiedzią na jego problemy. Zdarzają się też dzieci agresywne wobec psów. Jest to problem, który można przepracować dopasowując odpowiedni program terapii, jednak zwykle potrzebna jest pomoc osoby wspomagającej. Zdarza się też, że ze względu na zdrowie psa, takie dzieci kierowane są najpierw na inne terapie, a dopiero po przejściu podstawowych problemów włączany jest pies.
>>>Więcej na ten temat znajdziesz
TU<<<
Dogoterapia to nie leżenie na psie!
W ostatnim czasie w mediach utrwalił się wizerunek dziecka leżącego na psie jako ikony dogoterapii, co prowadzi do wielu niepowodzeń w procesie terapeutycznym. Zdarza się, ze w czasie terapii dziecko przytuli się do psa, czy szepnie mu do ucha kilka ciepłych słów, nie można tu jednak mówić o wylegiwaniu się na psie jak na materacu. Nie ma udowodnionych naukowo żadnych korzyści dla dziecka płynących z takiego „ćwiczenia”, wiadomo jednak, że dla psa jest top zwykle poważnie stresujące doświadczenie. Wiele osób bez odpowiedniego wykształcenia powiela jednak wzorzec zauważony w telewizji i stosuje tego typu ćwiczenia bez wiedzy o ich konsekwencjach. Dlatego tak bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie przewodnia(terapeuty)m a nie tylko psa.
Kurs dogoterapii
Aby odpowiednio przygotować się do pracy dogoterapeuty, warto poszukać specjalistycznych kursów. Obecnie na rynku można znaleźć szeroką ofertę – począwszy od dwudniowych warsztatów wprowadzających w tematykę (np. seminaria Fundacji Pies dla Stasia), po kompleksowe kursy dające rzetelną wiedzę popartą godzinami praktyk – jak kurs dogoterapii w Stowarzyszeniu Zwierzęta Ludziom.
Kurs, trwający 150 godzin, rozpoczyna się testami dla psów, które wskażą przewodnikom ich słabe strony i powiedzą, nad czym należy pracować. Zajęcia praktyczne z zakresu szkolenia psów pomogą wypracować najważniejsze rzeczy i przygotować psa do zdania egzaminu na psa terapeutę. Przewodnicy na kursie zdobywają wiedzę z takich dziedzin jak: behawior i szkolenie psa, podstawy weterynarii, psychologia i pedagogika, fizjoterapia oraz metodyka pracy dogoterapeutycznej. Dzięki kompleksowo prowadzonym zajęciom absolwenci kursu gotowi są do podjęcia wyzwań wynikających z pracy dogoterapeuty.