Zanim jednak zasiądziemy, aby delektować się pachnącym powietrzem i rajskimi widokami – przed nami wiosenne prace ogrodnicze. Od naszego zaangażowania zależy efekt wizualny, jaki będzie towarzyszyć nam przez cały sezon.
Trawnik i staw
Pierwsze wiosenne koszenie czeka naszą trawę, gdy podrośnie na wysokość 6–8 cm. Kolejne w odstępach tygodniowych. Warto także wykonać zabieg wertykulacji. Trawnik regularnie podlewamy. Nie wolno zapomnieć o comiesięcznym nawożeniu. Pielimy chwasty.
Można już zdjąć siatkę, która chroniła oczko przed zanieczyszczeniami. Przycinamy uszkodzone liście i pędy roślinom. Można częściowo wymienić wodę. Kiedy zrobi się cieplej, w oczku umieszczamy rośliny wodne.
Drzewa i krzewy
Sadzimy dotąd uprawiane w pojemnikach rośliny. Pamiętamy o ich regularnym podlewaniu. To najlepszy czas na zasadzenie iglaków, a także azalii i rododendronów. Przekwitające krzewy, np. migdałowce, musimy prześwietlić i zasilić nawozem wieloskładnikowym. Rozkładamy korę sosnową grubą warstwą wokół świeżo zasadzonych lub płytko korzeniących się drzew i krzewów. Wrzośce po kwitnieniu przycinamy, aby je zagęścić.
Kwiaty i warzywa
Wysiewamy nasiona roślin dwuletnich, takich jak bratki, stokrotki, niezapominajki. Siejemy nasturcje i nagietki. Przerośnięte kępy bylin dzielimy, a te wysokie przywiązujemy do podpórek. Nawozimy. Przepędzamy wygłodniałe ślimaki. Aby ochronić rośliny przed chorobami i szkodnikami – stosujemy opryski. Rośliny należy regularnie podlewać. Spulchniamy też glebę między nimi i pielimy chwasty.
Czas wysiać do gruntu koper, rzodkiewkę, pietruszkę naciową, marchew i buraki ćwikłowe. Do tuneli foliowych wysadzamy rozsady ogórków i pomidorów. Zakładamy zielnik.
Tarasy i balkony
Czas na przegląd skrzynek, donic i wiszących pojemników. Sprawdźmy, czy uchwyty dobrze trzymają, aby nasz balkonowy ogródek nie spadł nikomu na głowę. Warto wymienić ziemię na świeżą, bogatą w składniki mineralne. W drugiej połowie maja, po zimnych ogrodnikach, możemy zasadzić kwiaty w skrzynkach. Największą ozdobą balkonów i tarasów są kaskady surfinii lub gęstwina petunii i pelargonii. To także dobra pora na wysianie roślin pnących, jak maciejka czy groszek pachnący. Takie pnącza pięknie prezentują się na niewielkich pergolach, którymi możemy osłonić taras przed wiatrem. Z domu można wynieść rośliny doniczkowe: fuksje, agawy, oleandry. Trzeba starannie dobrać im miejsce, aby z cieplarnianych warunków nie wystawiać ich na żywioł: chrońmy je przez gwałtownym deszczem, wiatrem i palącym słońcem.