Dom deweloperzy wnętrza: Miasto nad Utratą

2014-05-29 19:04

Pruszków to miasto niemal wrośnięte w Warszawę. Łączy w sobie wszystkie zalety przedmieść - jest cicho i spokojnie, ale nie sposób się tu nudzić.

Mieszka tu prawie 60 tysięcy ludzi. Pięć lat temu Pruszków w rankingu miesięcznika "Forbes" zajął pierwsze miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast dla biznesu (w kategorii miast średnich). Od tego czasu nie traci impetu i cały czas się rozwija.

Długa historia

Pruszków prawa miejskie otrzymał prawie 100 lat temu - w 1916 roku. Ale to wcale nie początek tego miasta - pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą

z XV wieku. Gwałtowny rozwój Pruszkowa nastąpił wraz z uruchomieniem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w XIX w.

oraz Elektrycznej Kolei Dojazdowej w 1927 roku. Dzięki nim miasteczko zaczęło tracić prowincjonalny charakter. Niestety, Pruszków brał udział również w zawirowaniach kilku wojen, a w 1944 r.

hitlerowcy stworzyli tam obóz przejściowy dla Polaków. Wcześniej jednak z rąk okupantów zginęło 1500 pruszkowskich Żydów. Tam miały miejsce również niechlubne aresztowania działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy sądzeni byli potem w Moskwie w ramach "procesu szesnastu".

Zobacz: PORADNIK DZIAŁKOWCA: Jakie narzędzia są potrzebne w ogrodzie. Odpowiedni sprzęt ułatwi pracę

Siedziba wielu firm

Ale Pruszków ma również znacznie bardziej optymistyczne wydarzenia w swojej historii. W 1923 roku powstał, działający prężnie do dziś i odnoszący sukcesy, klub sportowy Znicz Pruszków. Po wojnie Pruszków stał się jednym z większych ośrodków przemysłowych na Mazowszu. Znajduje się tam nawet Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. W Pruszkowie swoją siedzibę ma wiele firm, m.in. słynna fabryka ołówków St. Majewski (znana choćby z kultowych kredek Bambino), Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków" czy Herbapol.

Świetlana przyszłość

Pruszków jest świetnie skomunikowany. Na jego terenie znajduje się węzeł autostrady A2 oraz przebiega linia kolejowa z Warszawy do Katowic oraz linia WKD. Kursują tu również autobusy linii miejskich, w których ważne są bilety ZTM na drugą strefę. Zatem podróż z Pruszkowa do Warszawy i z powrotem nie jest już żadnym problemem. W 2013 r. oddano do użytku sanitarne lądowisko Pruszków-SPZOZ. To nie koniec inwestycji na terenie tego miasta. Obecnie trwają remonty i przebudowa wielu ulic, inwestycje wodno-kanalizacyjne oraz te w edukację oraz kulturę i historię.

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki