Pierwsze wzmianki o miejscowości Łochów pochodzą już ze średniowiecza. Początkowo była to osada książęca na skraju Puszczy Kamienieckiej, gdzie władcy Mazowsza lubili wypuszczać się na polowania. Łochowskie lasy do dziś są nieocenionym dobrem natury i płucami regionu.
Szlachetna historia
Łochów (wcześniej zapisywany jako Łochowo) nie miał szczęścia do właścicieli i nigdy nie pozostawał długo w posiadaniu kolejnych nabywców. Nie tracił jednak przez to, wręcz przeciwnie - zyskiwał, bo każdy nowy właściciel starał się tchnąć w miejscowość nowego ducha. Otwarcie linii kolejowej w 1862 spowodowało znaczny rozwój miejscowości. W 1868 została oddana do użytku stacja osobowo-towarowa Łochów. Powstała tam też parowozownia, drewniana wieża ciśnień oraz pompownia nad Liwcem. W pobliżu Łochowa w 1873 roku została otwarta również fabryka podkładów kolejowych w Baczkach. W 1931 powstała tu słynna w międzywojniu stadnina. Największymi sukcesami hodowli było pięciokrotne zdobycie Wielkiej Warszawskiej oraz prawie wszystkich nagród imiennych na torze wyścigów konnych w Warszawie. Istnienie stadniny zakończył dopiero wybuch II wojny światowej - po wkroczeniu wojsk niemieckich konie zostały skonfiskowane i wywiezione do Mariendorfu w Brandenburgii.
Miasto Łochów może poszczycić się również znanymi mieszkańcami - to właśnie stad pochodzi nasz wieszcz Cyprian Kamil Norwid oraz satyryk i rysownik Szymon Kobyliński.
Poza tym pozostało tu sporo ciekawych budowli, które zachwycą niejednego amatora, ale też koneserów.
Dobra gmina, dobre miejsce
Po wojnie dobra łochowskie znacjonalizowano. Ale to nie zaszkodziło rozwojowi miejscowości - Łochów dostał prawa miejskie. Zaczęto budować i wytyczać nowe ulice oraz stawiać nowe domy. W 1982 otwarto bezpośrednie zelektryfikowane połączenie kolejowe z Łochowa do Warszawy. Dziś Łochów to prawdziwy węzeł komunikacyjny - przez miasto przebiega linia kolejowa 6 Zielonka - Kuźnica Białostocka o znaczeniu państwowym oraz krzyżują się tu drogi krajowe Ostrów Mazowiecka - Ciechanów oraz Siemiatycze - Strzelno. 23 lipca 2007 gmina Łochów została laureatem rankingu samorządów "Rzeczpospolitej" w kategorii Najlepsza Gmina Miejska. Nic dziwnego, bo w Łochowie dobrze inwestuje się oraz mieszka. Bezpośrednie połączenie komunikacyjne z Warszawą sprawia, że to miasto łączy w sobie wszystkie zalety prowincji i miejscowości wypadowej dla tych, którzy potrzebują szybkiego i bliskiego kontaktu ze stolicą. W Łochowie powstają również atrakcyjne i ciekawe inwestycje mieszkaniowe, a więc do dobry kierunek dla tych, którzy marzą o przeprowadzce do mniejszego niż Warszawa miasto. W dodatku do miasta z ambicjami, które nie zapomina o swojej historii, ale też śmiało patrzy w przyszłość.
Zobacz: PORADNIK DZIAŁKOWCA: Jakie narzędzia są potrzebne w ogrodzie. Odpowiedni sprzęt ułatwi pracę
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail