Ożywienie gospodarcze nastąpiło w II połowie XIV wieku dzięki szlakom handlowym, które przechodziły przez wschodnie Mazowsze. Rozwinęły się wtedy Jadów i Radzymin. Po I rozbiorze Polski ożywienie polityczne i gospodarcze objęło również Kobyłkę. W 1776 roku powstała tu szkoła rolnicza, a kilka lat później persjarnia, wytwarzającą pasy jedwabne i złociste. W wyniku trzeciego rozbioru Polski w 1795 roku region został podzielony między Prusy i Austrię. Marki, Zielonka i Ząbki znalazły się w zaborze pruskim a pozostałe tereny z Radzyminem, Kobyłką i Wołominem w zaborze austriackim.
Rzemiosło i handel
Królestwo Polskie w I połowie XIX wieku przeżywało szybki rozwój. Skorzystał na tym Radzymin dzięki polityce gospodarczej jego właściciela oraz napływowi osadników niemieckich i Żydów, którzy rozwinęli handel i rzemiosło. Na ożywienie gospodarcze wpłynęło wybudowanie drogi bitej z Warszawy do Radzymina, prowadzącej dalej do Wyszkowa i Białegostoku oraz linii kolejowej Warszawa Petersburg. Ta druga inwestycja przebiegająca przez Ząbki, Zielonkę, Wołomin i Tłuszcz miała zasadnicze znaczenie dla rozwoju Wołomina i innych miejscowoci znajdujących się przy trasie kolei.
Rozwój przemysłu
Wyraźne przemiany cywilizacyjne dokonały się w regionie pod koniec XIX wieku. Po zniesieniu pańszczyzny i uwłaszczeniu chłopów w 1864 roku zaczął się okres szybkiego uprzemysłowienia i rozwoju gospodarki typu kapitalistycznego. Cegielnie ząbkowskie zaopatrywały w cegłę rozbudowującą się wtedy szybko prawobrzeżną Warszawę. W Markach powstała wielka fabryka przędzy czesankowej i wełnianej farbowanej. W 1912 roku architekt Tadeusz Tołwiński stworzył projekt uczynienia z Ząbek miasta ogrodu.
II Rzeczpospolita
W sierpniu 1920 roku tereny powiatu były miejscem wielkiej Bitwy Warszawskiej. Tędy szło główne uderzenie bolszewików na stolicę. Zdobycie Radzymina 15 sierpnia przesądziło o polskim zwycięstwie i było przełomem w całej wojnie polsko-sowieckiej. Czasy II RP były okresem rozwoju gospodarczo-społecznego. W Wołominie działały dwie huty szkła i kilkanaście innych zakładów przemysłowych. W Zielonce powstał Wojskowy Instytut Techniczny. Utworzono kluby sportowe: Mazur" w Radzyminie i Huragan" w Wołominie.
Wojna i czasy powojenne
Już 1 września 1939 roku nad terenem powiatu rozgrywały się walki powietrzne. Latem 1944 roku nastąpiło wyzwolenie" przez wojska sowieckie. Po reformie administracji w 1975 roku powiaty uległy likwidacji. Odtworzono je w III Rzeczpospolitej. Powiat wołomiński, jak wszystkie powiaty w Polsce, rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1999 roku.
...i dzisiaj
Niezwykłe pod względem przyrodniczym okolice przyciągają nie tylko turystów, ale nowych mieszkańców. Na graniczących z Zalewem Zegrzyńskim i rzeką Bug terenach znajdują się piękne lasy, łąki i rozlewiska pełne dzikich zwierząt i ptaków. Tereny pokrywa siatka szlaków pieszych i rowerowych. Pasjonaci przyrody porzucają życie w stolicy i przenoszą się tutaj. Deweloperzy budują całe osiedla, które szybko znajdują chętnych na zakup. Przyciąga ich dobra komunikacja z Warszawą drogowa i kolejowa. A także rozwinięta infrastruktura: miasta położone w powiecie wołomińskim są niezależnymi ośrodkami, zapewniającymi swoim mieszkańcom pełen zakres usług handlowych, kulturalnych, zdrowotnych i edukacyjnych. Bliskoć stolicy, a jednocześnie inna jakość życia poza nią, są głównymi atutami tych terenów.