Wyciskarki (nie mówimy o tych do cytrusów) służą do przygotowywania soków z owoców i warzyw, a także – o ile dysponujemy odpowiednimi nakładkami – z ziół i warzyw liściastych (np. pokrzywy, natki pietruszki, szpinaku czy jarmużu) i kiełków. No dobrze, powie ktoś, ale ja mam w domu sokowirówkę. Czy to nie to samo? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie.
Wyciskarka a sokowirówka
Sokowirówka najpierw rozdrabnia produkt i rozciera go na wibrującej tarce, a następnie, działając na bardzo szybkich obrotach, odwirowuje sok. Tymczasem wyciskarka przypomina trochę maszynkę do mięsa – jest wyposażona w wałki ślimakowe, obracające się na niewielkich obrotach. Najpierw owoc zostaje dokładnie przez nie rozdrobniony. Potem masa przesuwana jest dalej, miażdżona i przeciskana przez specjalne sita. W efekcie udaje się wytłoczyć cały ukryty w surowcu sok. Jest on gęsty i esencjonalny, a także bardzo smaczny. Nie napowietrza się on i nie nagrzewa jak w sokowirówkach, nie pieni się. Taki sok jest obfitym źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika i innych cennych dla naszego zdrowia substancji. Budowa wyciskarki jest na tyle prosta, że jej składanie i rozkładanie nie nastręcza problemów.
Pięć porcji dziennie
Dietetycy podkreślają, że trzeba spożywać dziennie pięć porcji produktów z grupy „owoce i warzywa" i to najlepiej na surowo, bo w tej postaci mają najwięcej witamin. Porcja to tyle, ile mieści się w garści. Przy czym po warzywa warto sięgać częściej niż po owoce, bo zawierają o wiele mniej cukru.
Niektórym jednak, zwłaszcza dzieciom, trudno jest się zmusić do częstego chrupania jabłka czy marchewki. Dzieci nie lubią natki pietruszki, koperku czy rzeżuchy. O wiele łatwiej wypić im szklankę pysznego, pożywnego soku. Można go przygotować wcześniej – sok z wyciskarki może być przechowywany nawet do
24–48 godz. w szczelnym opakowaniu i chłodnym miejscu (oczywiście im świeższy sok, tym więcej wartości odżywczych i smaku).
Dlaczego nie z kartonu
Sok z długą datą przydatności do spożycia niczym nie przypomina soku przygotowanego w domu. Takie soki są poddawane pasteryzacji. Wysoka temperatura pozbawia je większości wartości odżywczych. Do tego są rozwadniane, produkowane z soków zagęszczonych, słodzone cukrem lub słodzikiem.