Dom Deweloperzy Wnętrza. Tajemnice Wrzeszcza

2016-05-19 2:00

Wrzeszcz to jedna z najstarszych gdańskich dzielnic. Do dziś zachowały się ślady jej świetności w postaci zabytkowych młynów, budynków browarnych czy rezydencji. Wśród nich, czerpiąc z tradycji, powstaje nowa zabudowa.

Było sobie kiedyś miasto, które [...] miało przedmieście o nazwie Wrzeszcz. Wrzeszcz był tak duży i tak mały, że wszystko, co na tym świecie wydarza się lub mogłoby się wydarzyć, wydarzyło się lub mogłoby się wydarzyć we Wrzeszczu – pisał Günter Grass w „Psich latach".

Dawne dzieje Wrzeszcza

Pierwsza wzmianka o osadzie pojawia się w roku 1263. Mieszkańcy Wrzeszcza zakładali młyny nad rzeką Strzyżą. W XVI wieku na wschód od młynisk rozwinęły się Nowe Szkoty. Na południu powstała rezydencja Uphagenów. W XIX wieku na wzgórzach przy Jaśkowej Dolinie założono malowniczy park. Od północnego zachodu Wrzeszcz graniczył ze Strzyżą Górną i Strzyżą Dolną. Powstały one w związku ze wznoszonymi nad Strzyżą zakładami przemysłowymi.
W 1873 roku uruchomiono browar w Kuźniczkach. Powstają też piękne architektonicznie dwory. W roku 1814 Wrzeszcz został przyłączony do Gdańska. Poprawiła się komunikacja: w 1864 roku zaczął jeździć omnibus konny na trasie Gdańsk – Sopot, w 1870 – kolej, w 1873 – tramwaj konny. Tramwaje elektryczne kursowały od 1896 roku.

W 1897 roku rozpoczęto zabudowę nowych ulic wokół traktu z Kuźniczek do Nowych Szkotów (to dzisiejsze ulice: Danusi, Aldony, Konrada Wallenroda, Grażyny).
Do lat 70. XIX wieku Wrzeszcz miał charakter letniskowy. Działały tu też pojedyncze folwarki i zakłady przemysłowe (cegielnia, gorzelnie, browary, piekarnia) oraz młyny, kuźnice i fabryki popiołu.

Na wiek XIX przypada okres żywego rozwoju dzielnicy. Dawną zabudowę wiejską i dworkową zaczęły zastępować kamienice. Przy bocznych ulicach powstawały osiedla willowe. W okresie międzywojennym Wrzeszcz nadal się rozwija – w roku 1929 liczba mieszkańców dzielnicy osiąga blisko 53 000 osób. Wkroczenie wojsk sowieckich w 1945 roku było dla całego Gdańska tragiczne w skutkach. Zniszczeniu uległa ogromna część Wrzeszcza.

Rewitalizacja

Gdańsk z powodu swojego zamknięcia: z jednej strony wodą, z drugiej chronionym rezerwatem leśnym wykorzystuje na swój rozwój każdy skrawek terenu. Dzięki nowym inwestycjom wpisują-cym się w charakter okolicy i czerpiącym z tradycji miejsca możliwa jest rewitalizacja zaniedbanych zakątków Wrzeszcza. Przykładem może być Browar Gdański Kulturalny realizowany przez Przedsiębiorstwo Budowlane Górski. Jest to unikatowy projekt rewitalizacji i adaptacji niezwykłej przestrzeni, która mieści się w historycznych piwnicach i zabudowie Browaru Gdańskiego. Kilka tysięcy metrów kwadratowych przeznaczono pod kompleks lokali, w którym mieszkańcy mają mieć dostęp do ambitnej oferty muzycznej, teatralnej, filmowej, literackiej oraz wystawienniczej. Od-mieni oblicze Dolnego Wrzeszcza. Najcenniejsza w tym założeniu jest jednak umiejętność wpisania się w kontekst miejsca i uporządkowania go i odkrywania jego najpiękniejszych zalet.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają