Dom ekologiczny - CENA, parametry, co warto wiedzieć

2013-06-21 7:08

Dom, który można nazwać ekologicznym, musi spełniać kilka warunków. Nie wystarczy zbudować go z materiałów naturalnych lub nawet pochodzących z odzysku. Podstawą przyjazności budynku dla środowiska jest zużywanie w trakcie eksploatacji małej ilości energii.

Dom wzniesiony zgodnie z wymogami dbałości o środowisko zużywa wielokrotnie mniej energii niż budynek konwencjonalny. Dla porównania, podczas gdy w domu pasywnym na metr kw. powierzchni zużywa się poniżej 15 kWh energii rocznie, w domu konwencjonalnym w tym samym czasie zużycie energii wynosi 120 kWh - ośmiokrotnie więcej!

Obecnie wykorzystywane technologie budowlane i grzewcze pozwalają na zminimalizowanie strat ciepła i uzyskanie imponującego bilansu energetycznego. Zanim jednak zaczniemy zyskiwać na oszczędzaniu energii i ochronie środowiska, musimy zdać sobie sprawę, że ekologiczne rozwiązania sporo kosztują.

Kształt ma znaczenie

Budowanie domu za dużego w stosunku do potrzeb jego mieszkańców jest z gruntu nieekologiczne, ponieważ powoduje zawyżone koszty utrzymania. Ze względu na niebezpieczeństwo utraty cennej energii, niekorzystne jest stosowanie łamanych dachów. Bryła zwarta jest lepsza od rozczłonkowanej. Okna wychodzące na południe, przy rezygnacji z okien po stronie rzadko lub wcale nienasłonecznionej, są rozwiązaniem korzystniejszym niż zdecydowanie się na wiele niedużych okien rozproszonych po całej bryle budynku.

Zasadą przy wznoszeniu domu ekologicznego jest korzystny stosunek powierzchni budynku do jego objętości. Skoro najwięcej ciepła ucieka przez dach, lepiej zbudować dom piętrowy z mniejszym dachem niż parterowy o takiej samej powierzchni, z dachem bardzo rozłożystym. Projektując dom pod kątem przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, warto podzielić przestrzeń na część zimniejszą, położoną np. od północy, i ciepłą - lepiej akumulującą energię słońca. W zimnej części powinny się znaleźć pomieszczenia rzadziej używane: spiżarnie, garderoby, warsztaty, a w ciepłej te, w których spędza się najwięcej czasu. Warto też pamiętać, że balkon, który zawsze działa na budynek chłodząco, jest luksusem bardzo kosztownym energetycznie.

Z czego zbudować

Wybór materiałów budowlanych, z których zamierzamy zbudować ekologiczny dom, musi być podyktowany troską o środowisko. Jaki budulec jest zatem ekologiczny? Taki, przy którego uzyskiwaniu lub produkcji nie jest emitowana do atmosfery duża ilość dwutlenku węgla i dwutlenku siarki. Najlepsze są więc surowce mało przetworzone, jak drewno, kamień, cegła czy glina.

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kamienia obrabianego bez użycia energii elektrycznej lub cegieł pochodzących z rozbiórki. Na zachodzie Europy w budownictwie ekologicznym modne jest wykorzystywanie starych łupków do pokrywania dachów i zużytych podkładów kolejowych jako budulca. Tradycyjne materiały, takie jak cegła, glina czy kamień, mają i tę korzystną dla środowiska zaletę, że długo oddają ciepło.

Jak izolować

Aby bilans energetyczny budynku był korzystny, konieczna jest nieprzepuszczalność powietrza przez zewnętrzną powłokę budynku oraz wykorzystanie szczelnej, dobrze izolującej stolarki okiennej. Wznosząc ekologiczny dom w miejscu, gdzie sporo jest w ciągu roku dni chłodnych i mroźnych, warto wykorzystać okna potrójnie szklone, które robią furorę np. w Szwecji.

Dzięki dobrej izolacji przy eksploatacji budynku nie trzeba będzie zużywać dużej ilości energii.

W tradycyjnym budynku, wzniesionym według obowiązujących norm, utrata ciepła przez ściany zewnętrzne sięga 20 procent. Przez dach umyka z wnętrza budynku aż 35 procent ciepła - tyle samo, ile tracone jest przez podłogę.

Nie jest tajemnicą, że materiały stosowane do izolowania ścian i innych elementów nie powstają w superekologiczny sposób. Przeciwnie, ich produkcja wiąże się ze sporą emisją CO2 i SO2. Na efekt korzystny dla środowiska przychodzi czas dopiero w trakcie eksploatacji. Obliczono, że dzięki użyciu materiałów izolujących oszczędza się tak dużo energii, że już po niedługim czasie strata powstała w procesie ich wytwarzania zostaje wyrównana.

Atmosfera, w której żyjemy, odnosi dzięki nim korzyści nie do przecenienia - i to przez wiele lat. Dom ekologiczny powinien mieć starannie ocieplone ściany i połacie dachu.

Jak korzystać z energii odnawialnej
W ekologicznym domu powinny być zastosowane ekologiczne systemy. Oto niektóre z nich:
-system wentylacji nawiewno-wywiewnej – zmniejsza straty ciepła związane z wentylacją nawet o 90 procent. Zasada oszczędzania energii polega tu na tym, że czyste powietrze wwiewane do budynku jest ogrzewane przez ciepło pochodzące z powietrza wywiewanego,
-kolektor słoneczny – wykorzystuje ogniwa fotowoltaiczne, w których dzięki technologii półprzewodników następuje przemiana światła słonecznego w energię elektryczną,
-wiatrak – przydomowa elektrownia wiatrowa uniezależnia energetycznie. Sprawdza się idealnie w przypadku domów, które dzięki dobrej izolacji nie zużywają do ogrzewania dużych ilości prądu. Energię wytworzoną przez wiatrak można wykorzystywać również do ogrzewania wody,
-kominek z wkładem grzewczym i dystrybucją gorącego powietrza
– pozwala wykorzystać ponad 90 procent energii pochodzącej ze spalania. Dzięki wkładom grzewczym z płaszczem wodnym kominek można podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania,
-kocioł na paliwa odnawialne – spala się w nim np. słomę czy trociny, czyli ekologiczne produkty odpadowe,
-gruntowy wymiennik ciepła
– wykorzystuje fakt, że już
3–4 m pod ziemią temperatura o każdej porze roku wynosi od 4 do 8 stopni C.

Jak korzystać z energii odnawialnej

W ekologicznym domu powinny być zastosowane ekologiczne systemy. Oto niektóre z nich:

* system wentylacji nawiewno-wywiewnej – zmniejsza straty ciepła związane z wentylacją nawet o 90 procent. Zasada oszczędzania energii polega tu na tym, że czyste powietrze wwiewane do budynku jest ogrzewane przez ciepło pochodzące z powietrza wywiewanego,
* kolektor słoneczny – wykorzystuje ogniwa fotowoltaiczne, w których dzięki technologii półprzewodników następuje przemiana światła słonecznego w energię elektryczną,
* wiatrak – przydomowa elektrownia wiatrowa uniezależnia energetycznie. Sprawdza się idealnie w przypadku domów, które dzięki dobrej izolacji nie zużywają do ogrzewania dużych ilości prądu. Energię wytworzoną przez wiatrak można wykorzystywać również do ogrzewania wody,
* kominek z wkładem grzewczym i dystrybucją gorącego powietrza – pozwala wykorzystać ponad 90 procent energii pochodzącej ze spalania. Dzięki wkładom grzewczym z płaszczem wodnym kominek można podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania,
* kocioł na paliwa odnawialne – spala się w nim np. słomę czy trociny, czyli ekologiczne produkty odpadowe,
* gruntowy wymiennik ciepła – wykorzystuje fakt, że już 3–4 m pod ziemią temperatura o każdej porze roku wynosi od 4 do 8 stopni C.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają