Oliwa z oliwek lub oliwka dla niemowląt
W przypadku, gdy ból ucha spowodowany jest nagromadzeniem się woskowiny (jest to tzw. korek woskowinowy uciskający wnętrze ucha) trzeba ją rozrzedzić. Do tego celu wykorzystaj oliwkę dla niemowląt lub oliwę z oliwek, podgrzewając łyżeczkę do temperatury ciała. Zaaplikuj do ucha 3-5 kropel i po około 2 minutach wyciągnij woskowinę skrawkiem chusteczki lub ręcznika. Wyciągnięcie woskowiny ułatwi masowanie miejsca tuż za małżowiną uszną. Podczas masowania otwieraj i zamykaj usta. Olej nawilży ucho i pomoże zwalczyć świąd oraz infekcję.
Czosnek na ból ucha
Czosnek działa jak naturalny antybiotyk, dlatego warto po niego sięgnąć przy walce z zapaleniem ucha i towarzyszącym mu ostrym bólem. Wyciśnij sok z jednego ząbku czosnku i wpuść do bolącego ucha.
Leczenie zapalenia uch - sok z cytryny lub imbiru
Wyciśnij sok ze świeżej cytryny lub imbiru i wkropl kilka kropel do ucha. Cytryna i imbir działają przeciwzapalnie i pozwolą szybko uporać się ze stanem zapalnym ucha.
Ostre przyprawy
Dodawaj je do potraw. Ostre przyprawy oczyszczą kanaliki i dodatkowo zadziałają bakteriobójczo.
Liście garanium
Zawiń świeży listek geranium i włóż do ucha. Ból powinien szybko minąć.
Ciepłe okłady na ucho
Przy zapaleniu ucha ciepłe okłady działają rozgrzewająco i przeciwbólowo. Termofor lub butelkę z ciepłą wodą owiniętą ręcznikiem użyj jako poduszki. Połóż na niej głowę od strony bolącego ucha i poczekaj aż ból zacznie przechodzić.
Suszarka na ból ucha
Ustaw na suszarce ciepły strumień powietrza i skieruj go w stronę małżowiny z odległości 20-30 cm. Ciepłe powietrze przedostające się do ucha złagodzi ból. Dmuchaj powietrzem nie dłużej niż przez 5 minut.
Zapalenia ucha nie można bagatelizować. Niewyleczone lub źle leczone może prowadzić do zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowych. Zatem gdy ból nie ustępuje, a wręcz nasila się należy niezwłocznie udać się do laryngologa, który przepisze odpowiednie antybiotyki.