Oczywiście, że są leki na zgagę. Ale leki w ciąży? Pamiętaj - tylko po konsultacji z lekarzem. A tymczasem lepiej zapobiegaj niż lecz. Pierwszą podstawową zasadą walki ze zgagą jest: jedz mniej, a częściej. Nie obżeraj się, a już na pewno nie jedz na noc. Kiedy dopada cię zgaga staraj się nie kłaść, nie schylać.
W neutralizacji kwasów żołądkowych pomocna będzie bezcukrowa guma do żucia. Możesz wypić także szklankę ciepłej wody z pół łyżeczki sody oczyszczonej i kilkoma kroplami soku cytrynowego. Dobrym rozwiązaniem będą soki z marchwi, buraka, rzodkwi i ogórka, które mają zasadowy odczyn.
Imbir dobry na wszystko
Herbata z dużą domieszką imbiru lub napar z imbiru (1 łyżeczka świeżo startego korzenia imbiru lekarskiego na szklankę wrzątku) powinny pomóc w walce ze zgagą. Imbir można także gotować z wodzie przez 20 minut, przecedzić i wypić. Podobne właściwości ma mało popularny kminek. Na szklankę wrzątku wystarczą dwie łyżeczki kminku, aby pozbyć się zgagi! Dla fanów anyżu mamy dobrą wiadomość - on również leczy zgagę!
Imbir wpływa bardzo pozytywnie na nasz układ trawienny, ale nie tylko. Działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo i pomaga na poranne mdłości. Ale problemy ze zgagą zwykle zaczynają się od szóstego miesiąca ciąży.