Domowy antyperspirant można wykonać z naturalnych składników dostępnych w kuchni. Będzie o wiele bezpieczniejszy dla skóry niż gotowce ze sklepu. Po pierwsze domowe kosmetyki nie zawierają szkodliwych soli aluminium. Poza tym, działają zupełnie inaczej niż chemiczne środki. Pocenie się jest naturalną reakcją naszego organizmu, a jego blokowanie może doprowadzić do powstawania np. bolesnych czyraków. Domowe dezodoranty nie blokują wydzielania potu ale niwelują bakterie, które sprawiają, że brzydko pachnie. Oprócz tego, domowe produkty działają także przeciwzapalnie i zapobiegają wrastaniu włosków.
Z czego zrobić domowy antyperspirant?
Domowy antyperspirant można zrobić z naturalnych składników których ożywamy w kuchni. Soda oczyszczenia, olej kokosowy, mąka ziemniaczana czy ocet jabłkowy, to najczęściej używane składniki do wyrobu tego rodzaju kosmetyków. Można także użyć masła shea oraz olejków eterycznych.
Jak zrobić tani domowy antyperspirant z sodą oczyszczoną?
Jednym z najprostszych a zarazem najtańszych domowych antyperspirantów będzie puder zrobiony z mąki ziemniaczanej i sody oczyszczonej. Wystarczy wymieszać składniki w proporcji 1:1. Taki preparat świetnie sprawdzi się także jako zasypka do stóp. Jeśli wolimy kosmetyki do smarowania, do stworzenia domowego antyperspirantu można wykorzystać olej kokosowy lub masło shea.
Domowy antyperspirant z olejem kokosowym
Olej kokosowy ma szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni ale i w kosmetyce. Świetnie sprawdzi się w domowym antyperspirancie. Dzięki zawartości kwasu laurynowego skutecznie powstrzymuje rozwój bakterii, które sprawiają, że pot brzydko pachnie. Dodatkowo pielęgnuje skórę podrażnioną po goleniu. W połączeniu z sodą i olejkiem herbacianym stanowi skuteczną i naturalną broń w walce z uczuciem nieświeżości. Domowy antyperspirant zrobisz mieszając 50 g sody oczyszczonej z trzema łyżkami oleju kokosowego i kilkoma kroplami olejku herbacianego. Po wymieszaniu składników przechowuj dezodorant w lodówce. Dzięki temu będzie miał lepszą konsystencję. Zamiast oleju kokosowego możesz użyć masła shea. A zamiast olejku herbacianego - miętowego lub lawendowego.
Domowy antyperspirant bez sody
Przy tworzeniu domowego antyperspirantu bez sody możesz wykorzystać białą glinkę lub chlorek magnezu dostępny w sklepach internetowych. Warto spróbować także sposobu z octem jabłkowym. Odświeża skórę i działa przeciwbakteryjnie. Dzięki temu zapobiega powstawaniu przykrego zapachu potu. Choć ocet jabłkowy sam ma specyficzną woń, to na szczęście znika ona po około 10 minutach od aplikacji. Takim domowym antyperspirantem przecieramy skórę pod pachami za pomocą płatków kosmetycznych.
Domowy antyperspirant. Jaka jest jego skuteczność produktów DIY?
Naturalny domowy antyperspirant jest skuteczny ale nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Nie poradzi sobie u osób, które cierpią na nadmierną potliwość. W sytuacjach stresowych lub w upalne dni nie zablokuje wydzielania potu, dlatego pod pachami mogą pojawić się nieestetyczne mokre plamy. Trzeba też pamiętać, że pocenie się to naturalna reakcja organizmu na wysoką temperaturę czy wysiłek fizyczny. Nadmierna potliwość może być sygnałem chorób lub problemów hormonalnych.
ZOBACZ TEŻ: Naturalny sposób na przypaloną blachę piekarnika. Spalenizna i tłuszcz znikają w oka mgnieniu