Młodzież wciąż najchętniej sięga po marihuanę, ale jeszcze do niedawna nieznane nikomu "dopalacze" stają się coraz popularniejsze. Dziś do ich zażywania przyznaje się już 3,5 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych.
Legalne?
Młodzież zaopatruje się w nie w sklepach, zwanych potocznie "smartshopami". Można w nich dostać akcesoria, służące do konsumpcji narkotyków (np. fajki wodne) oraz substancje psychoaktywne pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Sklepy tego typu od dawna działają na terenie większości państw Europy Zachodniej. Ich właściciele twierdzą, że sprzedają specyfiki tylko dla "celów kolekcjonerskich", a na każdym opakowaniu znajduje się napis przestrzegający przed ich spożyciem. Dlaczego więc młodzież po nie sięga? Bo ufa sprzedawcom. Użytkownicy nie posiadają wiarygodnych informacji na temat skutków używania dopalaczy. Nie zdają sobie sprawy jakie zagrożenie dla zdrowia stanowią wchodzące w ich skład substancje psychoaktywne. Dodatkowo składniki dopalaczy są wciąż legalne. Wciąż, bo kwestią czasu jest, kiedy najpowszechniejsze z nich zostaną zdelegalizowane.
BZP i spółka
Podstawowym składnikiem większości znanych dopalaczy jest N- benzylopiperazyna w skrócie BZP. Jej działanie porównywalne jest do amfetaminy. BZP może uzależniać, powodować odwodnienie organizmu i przyspieszać tętno. Nadal jednak nie wszystko wiadomo o skutkach jego zażywania. Najczęściej łączone jest z substancją TFMPP, pochodzącą z grupy pochodnych piperazyny. Jednak do 3 marca 2009 roku BZP powinna zostać zdelegalizowana we wszystkich krajach UE. W sejmie już znajduje się projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje obrotu benzylopiperazyną. Oprócz niej na liście przygotowywanej przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny znajduje się 17 innych substancji psychoaktywnych, które mają zostać zdelegalizowane. Obok BZP i TFMPP w smartshopach dostępne są mieszanki ziołowe (susz roślinny), kratom (liście drzewa mitragyna speciosa, działające stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy), szałwia wieszcza (roślina o działaniu halucynogennym) oraz fly agaric (muchomor czerwony lub plamisty).
Czytaj więcej na: