Planując urlop, warto wziąć pod uwagę nie tylko atrakcje, ale i swój stan zdrowia oraz warunki klimatyczne regionu, do którego planujesz wyjazd. Bo inne miejsce posłuży osobie chorej na nadciśnienie, a inne komuś mającemu problemy z kręgosłupem.
Nad morze po zdrowie śmiało mogą jechać cierpiący na schorzenia układu oddechowego, ci, którzy często się przeziębiają oraz palacze. Pobyt nad morzem jest także wskazany dla alergików, astmatyków, nadciśnieniowców (ale osoby z dużymi wahaniami ciśnienia tętniczego powinny przedtem skonsultować się z lekarzem) oraz dla cierpiących na niedoczynność tarczycy. Morski klimat dobrze zrobi także niejadkom i rekonwalescentom oraz uskarżającym się na bezsenność.
UWAGA! Pobytu nad morzem nie zaleca się cierpiącym na ostre schorzenia układu krążenia (jest to bowiem klimat mocno bodźcujący), chorującym na nadczynność tarczycy oraz osobom w trakcie kuracji onkologicznych. Góry dla alergików
W góry mogą jechać alergicy i astmatycy (im wyższe, tym lepiej, bo w powietrzu jest wówczas mniejsze stężenie pyłków), osoby z problemami dermatologicznymi, schorzeniami reumatycznymi, chorzy na anemię, nadczynność tarczycy, zestresowani, rekonwalescenci.
Uwaga! Od wakacji w górach powinny stronić osoby z ostrą niewydolnością mięśnia sercowego i nadciśnieniem. A choć nie ma szczególnych przeciwwskazań dla niskociśnieniowców, to może im w górach dokuczać zmęczenie i senność. Źle mogą tu się czuć meteoropaci, ze względu na częste zmiany pogody. Jeziora nie dla reumatyków
Jeziora i rzeki to miejsca bezpieczne niemal dla wszystkich. Stronić od nich powinni jedynie ci, którzy borykają się ze schorzeniami stawów i niektórymi chorobami reumatycznymi. W tym przypadku znaczenie ma jednak rodzaj schorzenia.
Niziny dla sercowców
Niziny to idealna propozycja dla nisko- i wysokociśnieniowców, nerwicowców, cierpiących na schorzenia krążeniowe. Jeśli jednak w takich miejscach występują obfite pylenia, to nie są one polecane dla alergików i astmatyków. Dobrze będą tu się czuć rekonwalescenci, osoby z zaburzeniami łaknienia.