Obniżona 5-proc. stawka VAT na dania gotowe pojawiła się w przepisach z początkiem 2011 r. Dotyczy ona „dostawy gotowych posiłków i dań, natomiast "usługi związane z wyżywieniem" są objęte stawką 8 proc.
Kwestia interpretacji
Sprzedawcy gotowych posiłków mieli wątpliwości, jak zaklasyfikować swoje usługi. Dlatego zwracali się do urzędów skarbowych z prośbą o indywidualną interpretację, co miało ich uchronić przed ewentualnymi konsekwencjami karnoskarbowymi. Do 2015 r. wydano ok. 200 interpretacji, przyznających prawo do płacenia 5-procentowej stawki VAT.
Tu zaszła zmiana
W 2016 r. Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację przepisów podatkowych, w której stwierdzono, że do posiłków na wynos do bezpośredniego spożycia stosuje się 8 proc., a nie 5 proc VAT, gdyż jest to usługa gastronomiczna. Fiskus rozpoczął kontrolę rozliczeń firm za poprzednie lata i wezwał te, które płaciły 5 proc. do zwrotu niedopłaconych podatków. Przedsiębiorcy wystąpili więc na drogę sądową, szukając tam sprawiedliwości. Sądy w większości wydają orzeczenia na korzyść podatników, kierując się pozytywnymi interpretacjami i akceptowaną przez skarbówkę wieloletnią praktyką.
Sytuacja dla wielu polskich przedsiębiorców, którzy pracują także pod znanymi korporacyjnymi markami tj: KFC, Burger King, BP czy McDonald's jest bardzo trudna. Podatkowy chaos z jakim się w tej chwili borykają grozi nawet wycofaniem się z działalności gospodarczej. Takie decyzje będą niekorzystne dla lokalnej społeczności.
Co na to resort finansów
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że „w wielu przypadkach firmy wnioskujące o interpretacje indywidualne prezentowały stan faktyczny, który nie pokrywał się z rzeczywistością (np. podatnicy błędnie klasyfikowali do PKWiU wykonywane czynności) (...). Interpretacje indywidualne dają moc ochronną w odniesieniu do stanu faktycznego, który został w nich opisany. I jeśli stan faktyczny jest zgodny z opisanym w interpretacji urzędnicy uznają ochronę". Obecnie organy podatkowe analizują wydane interpretacje. Te niezgodne z interpretacją ogólną zostaną wygaszone. Jednocześnie MF prowadzi prace nad wprowadzeniem nowego sposobu identyfikacji towarów i usług m.in. na potrzeby określenia zakresu stosowania obniżonych stawek podatku VAT. „...planowane jest również uproszczenie systemu stawek i pewna ich racjonalizacja".
Mecenas Stanisław Korzeniewski, Kancelaria Adwokacka Warszawa
Zastosowanie się przez podatnika do interpretacji indywidualnej wydanej w odniesieniu do stanu faktycznego zgodnego ze stanem rzeczywistym nie może rodzić dla niego negatywnych konsekwencji podatkowych. Gdyby jednak organ podatkowy postanowił inaczej, podatnik może szukać ochrony prawnej na drodze postępowania sądowego. Natomiast kiedy stan faktyczny odbiega od rzeczywistego w sposób mający wpływ na ocenę skutków prawnopodatkowych – podatnik nie jest chroniony. Zgodnie z art. 14l Ordynacji Podatkowej w przypadku, gdy skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny, miały miejsce przed opublikowaniem interpretacji ogólnej lub przed doręczeniem interpretacji indywidualnej, zastosowanie się do tej interpretacji nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku.