Do wykonania huśtawki potrzebujesz przede wszystkim dobrego i zdrowego drewna. Aby stworzyć konstrukcję identyczną, jak na zdjęciach, powinieneś mieć trzy drewniane kantówki o długości 3 m i wymiarze 14 x 14 cm każda oraz dwie kantówki o długości 2 m i wymiarze 10 x 10 cm każda. Dodatkowo zgromadź kilka desek do wykonania siedziska oraz wkręty do drewna i impregnaty niezbędne do dekoracji i ochrony twojego bujaka.
Zaplanuj swoją huśtawkę
Zanim zaczniesz prace budowlane, poświęć trochę czasu na opracowanie kształtu huśtawki. Każdy bujak ogrodowy jest urządzeniem dynamicznym, a przez to musi być bardzo stabilny i bezpieczny dla ciebie i twoich najbliższych. Najlepiej będzie, jeśli spróbujesz rozrysować projekt i właściwie rozłożyć naprężenia i siły. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, poproś o pomoc kogoś ze swoich znajomych.
Zabezpiecz drewno przed obróbką
Na początku przeszlifuj powierzchnię drewna, pozbawiając ją wszelkich nierówności, luźnych i wystających elementów. Im mniej będzie drzazg, tym łatwiejszy będzie montaż i bezpieczniejsze użytkowanie huśtawki. Najszybciej to zrobisz przy pomocy szlifierki. Pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu oczu i ust. Następnie odpyl drewno i pokryj dwiema warstwami Impregnatu Protektor Primacol Professional. To bezbarwny i bezwonny preparat, który chroni drewno przez grzybami, butwieniem i pasożytami. Dodatkowo wzmacnia jego powierzchnię i wyrównuje chłonność. Kiedy Protektor dokładnie wyschnie, ponownie odpyl drewno i pomaluj pierwszą warstwą Impregnatu do drewna LuxDecor w wybranym kolorze (produkt jest dostępny w gamie 12 kolorów, w prezentowanej huśtawce wykorzystano kolor orzech). Po wyschnięciu delikatnie przetrzyj powierzchnię drobnym papierem ściernym. Nie chodzi o matowienie, a lekkie przetarcie, które usunie wszelkie elementy, które podniosą się po malowaniu. Odpyl powierzchnię i nanieś drugą warstwę.
Zbuduj konstrukcję huśtawki ogrodowej
Pomalowane drewno można docinać do kształtu niezbędnego do budowy konstrukcji huśtawki. Wymierz odpowiednie długości metrówką i zaznacz ołówkiem. Po docięciu połącz je przy pomocy wkrętów do drewna. Dokładnie sprawdzaj nachylenia, od tego zależy stabilność całej konstrukcji. W identyczny sposób przygotuj i dotnij kantówkę o wymiarach 10 x 10 cm. Te elementy będą przeciwwagą do nachylenia ramy. Pomaluj je dwiema warstwami impregnatu i umieść w wykonanych wcześniej nacięciach „czternastek”. Po zakończeniu masz już gotową ramę huśtawki.
Wykonaj drewniane siedzisko
Siedzisko wykonaj z desek. Postępuj identycznie: przeszlifuj, odpyl, zabezpiecz Protektorem, a następnie połącz elementy przy pomocy wkrętów do drewna. Jako szkielet siedziska wykorzystaj pozostałości 10-centrymentrowych kantówek. Dzięki czemu cała konstrukcja będzie trwała i stabilna. Po skręceniu odpyl powierzchnię i pomaluj dwiema warstwami Impregnatu do drewna LuxDecor w wybranym kolorze. Po wyschnięciu połącz siedzisko z ramą. Do tego celu możesz wykorzystać łańcuch. Od tej chwili możesz przetestować świeżo wybudowaną huśtawkę. Jeśli nie chcesz robić tego osobiście, pozwól na to swojemu kotu.