Ogrodowe meble z drewna, drewniane tarasy, altany czy trejaże wymagają szczególnego zabezpieczenia przed deszczem, słońcem, wiatrem, znacznymi skokami temperatury, a także przed promieniowaniem UV.
Dobierz odpowiedni produkt
Preparat zabezpieczający dopieramy w zależności od tego, co ma chronić. Odpowiednie rekomendacje znajdziemy na pewno na opakowaniu produktu.
Do zabezpieczenia drewnianych mebli ogrodowych najlepiej używać twardej lakierobejcy. Jest odporna na zadrapania i zarysowania. Elewację drewnianą najkorzystniej pomalować elastyczną lakierobejcą woskową, natomiast do zabezpieczenia tarasu lub elementów z drewna egzotycznego polecany jest olej do drewna.
Ochrona i dekoracja
Warto wybrać preparat do drewna z woskiem przeznaczony do dekoracyjno-ochronnego malowania wszelkich powierzchni drewnianych i drewnopochodnych na zewnątrz pomieszczeń. Zabezpieczymy nimi okna, drzwi, altany, ogrodzenia, drewniane fasady budynków oraz inne elementy stolarki budowlanej. Impregnaty z woskiem zapewnią również dekorację drewna - na zabezpieczanej powierzchni pozostanie widoczny naturalny rysunek słojów - choć dzięki zawartym w nich barwnikom można zmienić barwę drewna.
Używając preparatów do impregnacji zawierających różne żywice, uzyskamy trwalszą ochronę malowanego drewna. Na przykład: żywica polisacharydowa ułatwi wchłanianie impregnatu w strukturę drewna, żywica alkidowa utworzy szczelną powłokę, gwarantującą odporność na warunki zewnętrzne i środowiskowe, a olej lniany wniknie w strukturę drewna i stworzy barierę dla wilgoci.
Bądź systematyczny
Szary nalot na deskach tarasowych, wypłowiałe od słońca ogrodzenie, przetarty lakier na meblach - są to sygnały, których nie powinniśmy ignorować. Jeśli odpowiednio wcześniej nie naprawimy i nie zabezpieczymy drewna, możemy doprowadzić do szkód, których nie da się już odwrócić. Przed remontem musimy oczyścić powierzchnię papierem ściernym. Idealne warunki na przeprowadzenie remontu to brak opadów (wilgotne drewno nie przyjmuje środków ochronnych) i temperatura od 5 do 20°C.