Potas wraz z magnezem i wapniem sprawia, że serce bije regularnie. W czasie wysiłku fizycznego potas wzmaga skurcze serca, by lepiej dotlenić organizm. Przy niedoborach potasu obserwujemy nieregularne bicie serca lub dopadają nas skurcze mięśni.
Nie wolno zaburzyć proporcji między potasem a sodem. Minerały te odgrywają istotną rolę w gospodarce wodnej organizmu – razem usuwają z niego nadmiar wody. Sód spełnia również bardzo ważne zadanie w kontrolowaniu ciśnienia krwi.
Niedobór sodu zdarza się bardzo rzadko, zwykle mamy kłopot z nadmiarem z powodu diety bogatej w sól.Magnez przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia, co ma wpływ na efektywność pracy serca. Rozszerza tętnice i chroni przed zawałem. Wpływa na utrzymanie prawidłowego rytmu serca. Przy niedoborach magnezu czujemy drżenie mięśni i powiek, nerwowość i rozdrażnienie.
Wapń jest niezbędny do skurczu serca i tym samym odgrywa ważną rolę w prawidłowym pompowaniu krwi do wszystkich tkanek ciała. Wraz z potasem wapń reguluje ciśnienie krwi. Objawem niedoboru wapnia może być łamliwość kości, często psujące się zęby, a także drętwienie rąk lub nóg, wahania nastrojów, bezsenność i częste krwotoki z nosa.