PIES STRACH

i

Autor: Shutterstock PIES STRACH

Druga Młodość. Pupil nie lubi sylwestra

2016-12-22 15:30

Fajerwerki, petardy, wystrzały, czyli wszystko to, co kojarzy nam się z radosnym przywitaniem nowego roku, ogromnie przeraża naszego pupila. Warto pomóc psu i kotu, by bez stresu przetrwały ten trudny czas.

Huki i wystrzały to ogromne źródło stresów dla naszych zwierząt. Większość psów panicznie się ich boi. Nie chcą wychodzić na dwór, jeść, pić, nie mogą się załatwić. Niektóre zrywają się ze smyczy i uciekają w panice, nie zwracając uwagi na wołanie właściciela.

Dlaczego zwierzę się boi

Niektórzy badacze twierdzą, że paniczny lęk zwierząt przed wystrzałami jest związany ze złymi doświadczeniami z wczesnego okresu życia. Nicholas Dodman, autor książki „Pies, który kochał zbyt mocno", twierdzi jednak, że psi lęk ma swoje źródło w bólu, jaki pies odczuwa podczas burzy. Na sierści niektórych zwierząt w czasie burzy odkładają się ładunki elektryczne, które powodują mikrowyładowania (zjawisko podobne jest do tego, które odczuwamy, zdejmując naelektryzowane ubranie). Mikrowyładowania powodują ból, a sylwestrowe wystrzały pies kojarzy właśnie z grzmotami burzy.

Gdy pies się boi, pojawia się drżenie mięśni, ziajanie, nadmierne ślinienie się, akcja serca jest przyspieszona. Zwierzę niespokojnie krąży po mieszkaniu, próbuje się schować, szczeka, mogą pojawić się wymioty i niekontrolowane załatwianie się w domu.

Jak pomóc pupilowi

Najlepiej sprawę skonsultować z weterynarzem i sięgnąć po naturalne środki, które zniwelują stres, podziałają na zwierzę kojąco i relaksująco. Możliwości jest wiele – dostaniemy preparaty uspokajające w kroplach, spreju, tabletkach, a także w formie smakołyków i relaksującej obroży. Doskonale sprawdzą się w każdej stresującej dla zwierzęcia sytuacji – gdy pojawiają się nowi domownicy, goście, podczas podróży, remontu, przeprowadzki czy burzy. Zmniejszą lęk, napięcie nerwowe i nadpobudliwość.

Jeśli nasz pupil panikuje w sylwestra, nie zostawiajmy go samego. Przygotujmy mu dodatkowe legowisko w pomieszczeniu bez okien. Pozasłaniajmy okna w domu i zapalmy światło, by jak najmniej widać było błyski rac i fajerwerków. Na spacer idźmy wcześniej lub grubo po północy, gdy wystrzały już ucichną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają