Najpowszechniejszą przyczyną bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa, która wynika ze starzenia się tkanki chrzęstnej i znacznego obniżenia się produkcji kolagenu, mniej więcej od 40. roku życia. Do jej powstania przyczynia się również nadmierne obciążenie wynikające z dużej nadwagi, noszenia ciężarów i uprawiania sportów wyczynowych, np. biegów. Chorobę zwyrodnieniową oprócz bólu sygnalizują też obrzęki i zniekształcenia dużych stawów (kolanowych, barkowych i biodrowych), ale również kręgosłupa i małych stawów dłoni.
Niezbędna profilaktyka
Najlepiej zadbać o dobrą kondycję stawów, zanim zaczną chorować. Starajmy się więc utrzymać wagę w normie i nie zapominajmy o aktywności fizycznej. Aqua aerobic i pływanie to doskonały wybór, gdyż podczas gimnastyki w wodzie stawy nie są obciążone. Wskazana jest też jazda na rowerze, raczej po płaskim terenie lub na rowerku stacjonarnym. Warto też przyjmować suplementy zawierające białka kolagenu, które poprawiają ruchomość i tzw. smarowanie stawów, np. Kolagenum Franciszka firmy ELENA. Kolagen nie tylko wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów, kości, zębów, ale też wzmacnia układ odpornościowy. Jest pomocny przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i dny moczanowej
Łagodzenie dolegliwości
Gdy bolą stawy, ulgę przynoszą maści oraz żele przeciwbólowe i przeciwzapalne. Na łagodniejsze dolegliwości pomogą te bez recepty, silniejsze preparaty musi przepisać lekarz. W przypadku nasilających się dolegliwości trzeba zbadać się m.in. pod kątem RZS, które wymaga specjalistycznego leczenia.