Dlaczego dzieci kłamią?
Dziecięce kłamstwa powstawać mogą z różnych powodów i zawsze warto zbadać kontekst powstania konkretnego kłamstwa. Jeśli zauważymy, że dziecko nie robi nam tego na złość, możemy doszukiwać się głębszych przyczyn kłamania. I tak za dziecięcym kłamstwem może stać:
- Strach przed tym, że prawda będzie zbyt trudna dla rodzica
- Niechęć do zawiedzenia rodzica
- Obawa przed konsekwencjami
Ponadto u młodszych dzieci naturalnym jest to, iż świat realny zlewa się w pewien sposób z ich światem fantazji. Z tego powodu ich kłamstwa mogą nie być do końca uświadamiane. Warto zatem w każdym dziecięcym kłamstwie doszukiwać się dobrych intencji. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie jest małym, wyrachowanym manipulatorem. Ono jedynie próbuje poradzić sobie w danej (być może trudnej) sytuacji, mając do dyspozycji określone zasoby.
Jak sprawić, żeby dziecko mniej kłamało?
Podstawą do utarcia w dziecku chęci do mówienia prawdy, jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jeżeli dziecko wie, że niezależnie od tego jaka będzie prawda, dostanie wsparcie od rodzica zamiast kar i krzyków, chętniej będzie trzymało się prawdziwych historii. Nie należy dziecka za prawdę karać czy oceniać. Zamiast tego lepiej dbać o szczerą relację rodzic-dziecko. Nadmierne kłamstwa młodego człowieka mogą być sygnałem, że należy zadbać o Waszą relację.