Poniedziałek, 17.11.2014, to wyjątkowy dzień dla wszystkich rodziców dzieci, które urodziły się przedwcześnie. Właśniego tego dnia, po raz 4., obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Do tej pory wcześniactwo było tematem tabu. Teraz coraz głośniej mówi się o przedwczesnych porodach i metodach opieki medycznej nad dziećmi, które urodziły się przed terminem.
O wcześniactwie mówimy, gdy dziecko rodzi się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Poród przed 32. tygodniem ciąży jest określany jako skrajne wcześniactwo. W Polsce rodzi się więcej wcześniaków niż w innych krajach Unii Europejskiej.
Dlaczego rodzą się wcześniaki?
Warto wiedzieć, że wcześniactwo nie zawsze jest zależne od stylu życia ciężarnej. Często dzieci rodzą się przedwcześnie przez ciężką pracę matki, stres, nadmierny wysiłek fizyczny, wiek (poniżej 17. i powyżej 35. roku życia), nadwagę czy niezdrowy styl życia. Istnieje jednak wiele przyczyn wcześniactwa niezależnych od matki.
Do przyczyn przedwczesnych porodów można zaliczyć czynniki socjalne (młody wiek matki, niedożywienie, palenie papierosów czy niski status społeczno-ekonomiczny), przedwczesne skurcze porodwe (spowodowane przez przeciążenie fizyczne i psychiczne, choroby infekcyjne matki, zakażenia wewnątrzmaciczne, wady rozwojowe narządów płciowych, mięśniaki macicy, wady płodu), choroby matki (takie jak: choroby serca, tarczycy, weneryczne, zaburzenia krążenia, hormonalne, cukrzyca, gruźlica, toksoplazmoza).
Jak rozpoznać poród przedwczesny?
Szybkie rozpoznanie porodu przedwczesnego ratuje życie dziecka. Charakteryzuje się co najmniej 8 skurczami na godzinę, rozwarciem szyjki macicy powyżej 3 cm, skróceniem szyjki o 80 proc., stanem szyjki powyżej 10 w skali Bishopa.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail