Czasami trudno sobie wyobrazić, że tym wszystkim zadaniom ma sprostać jedna, niepodzielona drzwiami przestrzeń! Pół biedy, jeśli wszyscy członkowie rodziny zajmują się tą samą czynnością w tym samym momencie. Często jednak zajęcia iĘpotrzeby domowników nie pokrywają się w czasie. Bogactwo naszego życia rodzinnego warto przewidzieć - już na etapie projektu. Dobry pomysł to podział strefy dziennej na funkcjonalne aneksy. W pokoju dziennym warto wydzielić miejsce na dziecięce zabawy niekolidujące z kącikiem telewizyjnym, a fragment pokoju przeznaczony na bibliotekę lub kącik komputerowy oddzielić drzwiami przesuwnymi, które w razie konieczności łatwo zapewnią ciszę i możliwość skupienia przy pracy lub lekturze.
Gościnne progi
Strefa dzienna często jednak musi przybrać szaty odświętne - to tutaj gościmy dalszą rodzinę i przyjaciół, a czasami organizujemy bardziej oficjalne spotkania. Przez tę część domu przewijają się również zupełnie obce osoby - listonosz, agent ubezpieczeniowy, lekarz odwiedzający chore dziecko. Salon, hol, a często także kuchnia pełnią więc funkcje reprezentacyjne - to wizytówka naszego domu, tu staramy się pokazać od jak najlepszej strony.
Co zrobić, żeby pomieszczenia tak eksploatowane przez rodzinę na co dzień wyglądały atrakcyjnie? Trudno sobie wyobrazić, że z okazji przybycia gości zawsze będziemy robić generalne porządki i zmieniać aranżację, raczej trzeba je tak wykończyć i urządzić, aby były wĘ"stałej gotowości" do pełnienia funkcji reprezentacyjnych. Materiały użyte do wykończenia pomieszczeń powinny być trwałe, łatwe do utrzymania wĘczystości, a jednocześnie jak najbardziej efektowne (dywan i tapicerka - z tkanin dających możliwość szybkiego usuwania plam). Warto też zaplanować możliwość szybkiego zasłonięcia newralgicznych miejsc - na przykład schowania do specjalnych koszy zabawek czy zasłonięcia kuchennego nieładu żaluzją lub przesuwnymi drzwiami.
Sprawna komunikacja
Nie wolno też zapominać, że strefa dzienna to również ważny węzeł komunikacyjny domu. Hol łączy część dzienną i nocną, parter z wyższą kondygnacją. Jednak w tej strefie krzyżują się także drogi wewnętrzne - między salonem aĘkuchnią, salonem a holem. W pokoju jest zazwyczaj również wyjście do ogrodu. Każdy z domowników i gości, gdy chce wyjść na taras, musi przejść przez salon. Przyjrzyjmy się, jak będzie się do nich dochodzić z kuchni lub jadalni. Dobrze, jeśli ten szlak dzieli pokój na strefy.
Warto też zwrócić uwagę na połączenie strefy dziennej zĘwyższą kondygnacją. Schody umieszczone w holu nie stwarzają kolizji w połączeniu parteru z piętrem, ale wĘsalonie mogą komplikować umeblowanie.