Dżihad to z języka arabskiego "zmaganie, walka". Dżihad to w islamie obowiązujący każdego wyznawcę nakaz szerzenia wiary muzułmańskiej i jej obrony. Dżihad może być realizowany za pomocą różnych metod. Jedna z nich to metoda pokojowa. Druga to ta brutalna przez udział w tak zwanej świętej wojnie. Śmierć w świętej wojnie daje muzułmaninowi natychmiastowe zbawienie. Dżihad prowadzi się zarówno walcząc z niewiernymi, jak i przezwyciężając własne słabości. Dżihad jest rozumiany jako każda wojna prowadzona w imię islamu. Współcześnie doszło jeszcze jedno znaczenie - dżihad jest rozumiany jako walka z cywilizacją Zachodu.
Dżihad mniejszy i dżihad większy
Istnieje podział dżihadu na dwa rodzaje: mniejszy i większy. Dżihad większy jest ważniejszy, to walka z Szatanem i jego pokusami lub wszelkie działania na rzecz własnej gminy. Dżihad mniejszy jest utożsamiany z walką zbrojną.
Dżihad jest często zawężany do pojęcia kital (walka zbrojna). Kital, w tym walka zbrojna przeciwko „niewiernym” oraz heretykom i hipokrytom jest jednym z kilku rodzajów dżihadu. Udział w dżihadzie jest chwalebnym czynem w islamie. Wierny, który zginie w trakcie dżihadu, jest uważany za męczennika. Po śmierci udaje do krainy szczęśliwości dżannah. Do zbrojnego dżihadu może wezwać tylko przywódca społeczności muzułmańskiej (niektórzy twierdzą, że tylko kalif). Dżihad jest obowiązkiem zbiorowym, nie indywidualnym.
Zobacz też: Szariat. Co to jest szariat?