Dziś rusza Żółty Tydzień: zaszczep się i uprzedź wirusowe zapalenie wątroby

2015-10-05 4:00

W dniu 5 października rusza 31. edycja Żółtego Tygodnia. Potrwa do 16 października. Celem akcji jest uświadomienie Polakom zagrożeń związanych z wirusowymi chorobami wątroby i edukacja na temat ich profilaktyki. W tym czasie możesz też się zaszczepić i dzięki temu zabezpieczyć przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby (WZW).

Wirusowe zapalenia wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) to poważne i powszechne choroby zakaźne. Wirus zapalenia wątroby typu B może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątroby na świecie, co czyni go drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym!

Co to jest WZW typu A

WZW typu A to inaczej żółtaczka pokarmowa, nazywana też chorobą brudnych rąk. Do zakażenia może dojść przez kontakt z osobą chorą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności i wody.

Choroba początkowo rozwija się w układzie pokarmowym, potem atakuje wątrobę.

Może trwać od 6 do 50 dni, objawy pojawiają się po 2 tygodniach od zakażenia. To może być:

? żółknięcie skóry i białek oczu,

? ciemnienie moczu,

? rozjaśnienie stolca,

? utrata apetytu,

? wymioty,

? gorączka.

Rzadziej występują bóle mięśni, biegunka i świąd. Pacjenci dorośli często wymagają leczenia szpitalnego. U osób z ostrym zapaleniem i współistniejącym przewlekłym schorzeniem wątroby może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.

Co to jest WZW typu B

Inaczej określane jest jako żółtaczka wszczepienna. Wywołujący ją wirus jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Warto wiedzieć, że liczba zakażeń w Polsce należy do najwyższych w Europie. Wirusa można złapać poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zarażonego. Wirus może być też przekazany dziecku przez zakażoną matkę przy porodzie.

Objawy WZW B utrzymują się nawet do kilku tygodni i obejmują:

? zażółcenie skóry oraz białek oczu,

? ciemnienie moczu i odbarwienie stolca,

? nudności i wymioty,

? ból brzucha,

? uczucie ogólnego osłabienia i zmęczenia.

Osoba zakażona może nie być świadoma swojej choroby, gdyż około 50 proc. zachorowań przebiega bezobjawowo. Większość zakażeń jest wykrywana przypadkowo, czy to przy okazji badań kontrolnych, czy też pobytu w szpitalu z innych przyczyn.

U około 10 proc. pacjentów choroba przechodzi w fazę przewlekłą. Wtedy pojawić się mogą pajączki, krwawienia z nosa i dziąseł, uporczywe swędzenie skóry.

Wirus, rozwijając się w organizmie, może prowadzić do wielu powikłań - marskości i niewydolności wątroby oraz do raka wątrobowo-komórkowego. Rak ten rozwija się u ok. 20-30 proc. dorosłych przewlekle zakażonych. Choroba postępuje bardzo szybko, a ze względu na ograniczony dostęp do diagnostyki i leczenia WZW typu B, wiele osób dowiaduje się o niej zbyt późno.

Najczęściej zalecaną metodą zapobiegania zakażeniom wirusami WZW typu A i typu B jest szczepienie ochronne, cechujące się sprawdzonym profilem bezpieczeństwa i skuteczności. Warto z niego skorzystać podczas trwania Żółtego Tygodnia.

Zobacz: Badanie moczu: Jak je czytać? Czy wyniki są prawidłowe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają