Dzisiaj, 12 marca, wypada Światowy Dzień Drzemki! Specjaliści od snu twierdzą, że taka 10-30-minutowa drzemka w ciągu dnia (najlepiej w godz. 14-16) może być dla organizmu bardzo regenerująca.
Zatem - dziś szef się chyba nie obrazi - utnijmy sobie drzemkę w pracy! To dobre dla zdrowia, a i odpoczniemy chwilę, zregenerujemy siły...
W USA i Chinach drzemka w pracy jest obowiązkowa i pracodawcy zachęcają pracowników do snu. Zbawienne skutki drzemki zwiększają produktywność!
14 marca 2014 roku przypada Dzień Snu. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Medycyny Snu (World Association of Sleep Medicine WASM). Hasłem tegorocznego dnia jest „Zdrowy sen, swobodne oddychanie, zdrowe ciało”. Zdrowy sen to sen, który przynosi nam wypoczynek i regeneruje nasze siły. Stanowi on podstawy naszego funkcjonowania. Trzy podstawowe cechy zdrowego snu to:
Czas trwania. Powinien być wystarczający do tego by wstać wyspanym.
Ciągłość. Sen powinien trwać bez zakłóceń i częstych wybudzeń.
Głębokość. Prawidłowy sen powinien się składać także ze snu głębokiego.
Nieprawidłowa jakość i ilość snu powoduje zaburzenia koncentracji i uwagi. Powoduje senność w czasie dnia, wydłużenie czasu reakcji, a nawet wypadki komunikacyjne. Po bezsennej nocy gorzej przyswajamy nowe informacje. Gorsza jest także nasza zdolność do podejmowania tarafnych decyzji.
Swobodne oddychanie, to oddychanie bez dużego wysiłku i oporu
W trakcie snu mamy odpoczywać, a nie walczyć o powietrze. Samo chrapanie świadczy już o wzmożonym oporze górnych dróg oddechowych. Często opór ten zwiększa się na tyle, ze ilość tlenu dostarczanego do płuc jest niewystarczająca, a nawet nie ma jej wcale w trakcie bezdechu. Powoduje to niedotlenienie całego organizmu i poważne konsekwencje w postaci nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmy serca, udarów mózgu.
Kolejnym elementem hasła tegorocznego Dnia Snu jest zdrowe ciało. Parafrazując znane hasło można powiedzieć, że „W zdrowym ciele – zdrowy sen”. Rzeczywiście tak jest - chorzy ludzie zwykle nie śpią dobrze. Prawidłowa terapia schorzeń somatycznych, eliminacja bólu i unikanie niezdrowych przyzwyczajeń zwykle poprawia jakość snu.
Coraz więcej osób przekonuje się, że prawidłowa ilość snu ma dla zdrowia podobne znaczenie jak właściwe odżywianie i aktywność fizyczna. Stosowanie zasady: szkoda życia na sen może niestety paradoksalnie to życie skrócić.Nie ma innej działalności, która dostarcza tak wielu korzyści bez większego wysiłku!