Przede wszystkim pamiętajcie, żeby zachować spokój. Nerwy nigdy nie przynoszą dobrych efektów! Egzamin gimnazjalny trwa trzy dni i w trakcie każde go z nich odbywa się inna część. W poniedziałek będziecie pisać część humanistyczną, we wtorek matematyczno-przyrodniczą. Obie te części trwają po 150 minut - po 90 z zakresu języka polskiego i matematyki oraz po 60 z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz przedmiotów przyrodniczych. W środę egzamin z wybranego języka obcego nowożytniego spośród: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Ten z kolei trwa 60 minut. Ci, którzy z uzasadnionych przyczyn nie mogą przystąpić do testu w kwietniu, mają wyznaczony drugi termin w czerwcu. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie ma określonego wyniku minimalnego, co oznacza, że nie da się go nie zdać! Na test przyjdź uzbrojony jedynie w czarny długopis, a na część matematyczną przygotuj dodatkowo linijkę. Kalkulatory, telefony, słowniki i inne pomoce tego typu nie będą dopuszczane! Gdy zostaniecie już wpuszczeni do sali i usiądziecie wygodnie na swoich miejscach, komisja rozda wam arkusze zamknięte w specjalnych foliach zabezpieczających. Jeśli wasza folia będzie naruszona, powinniście to natychmiast zgłosić. Jeśli nie, to na sygnał komisji sami ją naruszycie, rozpakowując arkusze. Wtedy waszym oczom ukaże się pierwsza strona, która wygląda tak:
Waszym zadaniem na tej stronie jest jedynie wpisanie kodu ucznia, który powinien być wam znany przed przystąpieniem do egzaminu oraz PESEL i przyklejenie nakleki. Na całej stronie widnieje szczegółowo rozpisana instrukcja, jak powinniście zaznaczać swoje odpowiedzi. Warto uważnie zapoznać się z tą stroną, gdyż źle zaznaczone odpowiedzi będą się liczyły tak, jakby w ogóle nie zostały udzielone! Pierwszym krokiem jest wyrwanie ze środka arkusza karty odpowiedzi, która wygląda następująco:
Tutaj także wpisujecie swój kod, PESEL i przyklejacie naklejkę. W tabeli kratek zaznaczacie każdą udzieloną odpowiedź w formie zamalowanej kratki. Jeśli zamalujecie jakąś kratkę, a potem postanowicie ją zmienić, wtedy należy obrysować błędną kółkiem i zamalować nową odpowiedź.
Gdy już zapoznacie się z arkuszem, przejrzyjcie czy nie brakuje wam stron! Wszystkie są ponumerowane. Ewentualne braki należy natychmiast zgłosić komisji. Jeśli jednak wasz arkusz jest kompletny, to pora przystąpić do pisania. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym mają formę zamkniętą. Oznacza to, że na zadane pytanie macie do wyboru kilka możliwych odpowiedzi i wybieracie jedną (lub więcej) z nich. Oto przykładowe pytanie:
W arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie rozszerzonym oprócz zadań zamkniętych znajdują się również zadania otwarte. Wtedy waszym zadaniem jest udzielenie własnej rozbudowanej odpowiedzi - to w tej części będziecie mieli do napisania pracę pisemną lub zadanie matematyczne do rozwiązania. Oto przykład:
Rozwiązanie takiego zadania również musicie umieścić na karcie odpowiedzi w odpowiednio wyznaczonym do tego miejscu. Macie dużo czasu na rozwiązanie całego egzaminu, więc nie spieszcie się przesadnie z zapełnianiem stron!
Wyniki waszych testów otrzymacie w dniu zakończenia roku szkolnego w formie oficjalnego zaświadczenia wystawionego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Na nim podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla każdego poziomu egzaminu gimnazjalnego, do którego uczeń przystąpił. Pamiętajcie, by uważnie czytać polecenia, nie stresować się ani nie spieszyć, a wszystko będzie dobrze! Gimnazjaliści, powodzenia!
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016 - PRZYDATNE INFORMACJE
Egzamin gimnazjalny 2016. Jakie lektury pojawiają się najczęściej?
Egzamin gimnazjalny 2016. Jak to napisać? ARKUSZE, WSKAZÓWKI
CKE egzamin gimnazjalny. Przykładowe arkusze, informacje
Egzamin gimnazjalny 2016. PRZECIEKI z języka polskiego. Co będzie na egzaminie?
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016. PRZECIEKI z matematyki. Co będzie na egzaminie?
Egzamin gimnazjalny 2016. Przecieki z języka ANGIELSKIEGO!
Egazamin gimnazjalny 2016. Jak przeliczać punkty?
Egzamin gimnazjalny 2016. Historia i WOS. Co było w zeszłym roku?
Egzamin gimnazjalny 2016. Przedmioty przyrodnicze. Co było w poprzednich latach?
Egzamin gimnazjalny 2016. Język polski. Co było w poprzednich latach?
Egzamin gimnazjalny 2016. Matematyka. Co było w poprzednich latach?
Egzamin gimnazjalny 2016. Język angielski. Co było w zeszłym roku?
EGZAMIN GIMNAZJALNY - ARKUSZE Z POPRZEDNICH LAT
Egzamin gimnazjalny 2015. Język angielski, poziom rozszerzony. ARKUSZE, ODPOWIEDZI
Egzamin gimnazjalny 2015. ARKUSZE i poprawne odpowiedzi z części przyrodniczej
Egzamin gimnazjalny 2015. Część matematyczno-przyrodnicza. ARKUSZE, ODPOWIEDZI
Egzamin gimnazjalny 2015. ARKUSZE i poprawne ODPOWIEDZI: język polski
Egzamin gimnazjalny z języka polskiego. Wiemy, co było! Komentarze gimnazjalistów