Wawrzyn. Roślina która przynosi szczęście

i

Autor: shutterstock

Wawrzyn szlachetny

Przycinam i wkładam do wody, po pewnym czasie moje oczy raduje drzewko laurowe. Cieszy zapachem i aromatem liści laurowych przez cały rok. Twoje potrawy pochwali nawet teściowa

2024-02-22 13:23

Wawrzyn szlachetny, czyli popularne liście laurowe to jedna z najczęściej wykorzystywanych przypraw w polskiej kuchni. Liście laurowe dodaje się do zup, sosów oraz do gulaszu. Dodają one wyjątkowego aromatu, który jest niepodrabialny. Co powiesz, by zamiast kupować suszone liście laurowe wyhodować swoje własne? To wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się aromatycznym drzewkiem laurowym.

Jak wyhodować drzewko laurowe? Co musisz wiedzieć na początku

Drzewko laurowe czyli inaczej wawrzyn szlachetny to jedna z najpopularniejszych przypraw w polskiej kuchni. Liście laurowe są bardzo aromatyczne i nadają potrawie wyjątkowy smak. Warto wiedzieć, że możesz wykorzystywać zarówno świeże jak i suszone liście laurowe. Ich uprawa w doniczce lub w ziemi w ogródku nie jest trudna. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, a drzewko laurowe będzie bujne i pełne aromatycznych liści. Laur to roślina, która lubi ciepło, zatem raczej nie przetrzyma zimy w gruncie, ale jeżeli postawisz je w ciepłym i nasłonecznionym miejscu to przetrzyma wiele lat. 

Zobacz także: Polacy uwielbiają te kwiaty w ogrodzie i na balkonie. Według przesądów posadzone przed domem wysysają szczęście

Jak wyhodować drzewko laurowe. Uprawa wawrzyna szlachetnego krok po kroku

Idealna warunku dla drzewka laurowego zimą to temperatura nie przekraczająca 10°C i nie spadająca poniżej 5°C. Jeżeli chcesz wyhodować drzewko laurowe w domowym zaciszu zrób to między kwietniem a sierpniem. Aby jak najszybciej cieszyć się aromatycznymi liśćmi warto zacząć uprawę z odnóżki. Gałązka przeznaczona to rozrastania powinna mieć dwa międzywęźla. Końcówki pędów powinny mieć również skośne nacięcia. Tak przygotowaną sadzonkę zanurz w wodzie i pozostaw na całą noc. W dalszym kroku przygotuj ziemię o obojętnym pH i wykonaj warstwę drenażową. Na dnie doniczki wysyp drenaż, a następnie przygotowana ziemia. Sadzonki posadź na głębokość około 2 cm i podlej. Doniczkę możesz przykryć folią i umieścić w ciepłym miejscu. Co jakiś czas wpuszczaj do sadzonki powietrze i odprowadzaj nadmiar wody. Regularnie podlewaj. 

Tutaj przeczytaj także o magicznych właściwościach liści laurowych.

Sonda
Wierzysz w magiczną moc liści laurowych?
Przedsiębiorca zabił kolegę, bo podejrzewał go o kradzież
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają