Kable i maty grzejne
Popularnym rozwiązaniem w pomieszczeniach z „zimną” posadzką z terakoty, jakimi są właśnie łazienki jest ogrzewanie podłogowe. Możliwość wyjścia z wanny lub spod prysznica na podgrzewaną posadzkę jest dla wielu osób warta pieniędzy wydanych na potrzebną do tego instalację. Jeśli chcemy ją zastosować tylko w jednym pomieszczeniu, najlepiej ułożyć pod terakotą elektryczne kable lub matę grzejną.
OGRZEWANIE PŁASZCZYZNOWE - sprawdź ceny, porównaj parametry - Tuznajdziesz.pl>>>
Kable mają moc 10-20 W/m i układa się je w pętle, zachowując odstęp 5-15 cm, w zależności od oczekiwanej mocy. Mają grubość 3-7 mm. Mata grzejna to siatka z tworzywa sztucznego z wplecionym w nią cienkim przewodem grzejnym (grubości 2,5 mm). Moc mat podaje się w odniesieniu do 1 m2 powierzchni siatki z kablem, a nie długości kabla. Do łazienek przeznaczone są maty o mocy 100, 120, 150 i 160 W/m2. Kupuje się je w zestawach z tak zwanym przewodem zimnym (łączy kable z siecią zasilającą).
Maty i kable podłącza się do instalacji elektrycznej 230 V. Współpracują one z termoregulatorem i czujnikiem temperatury, które umożliwiają ustawianie żądanej temperatury w łazience.
Sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym
W najprostszych układach stosuje się proste termostaty bimetaliczne reagujące na zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu. Gdy temperatura spada poniżej nastawionej wartości, uruchamiają one przepływ prądu przez kable, kiedy zaś osiąga zadaną wartość – wyłączają go. Dokładniejszą regulację zapewniają sterowniki elektroniczne, które oprócz czujnika temperatury powietrza mogą mieć czujnik temperatury podłogi. Nie dopuszczają do jej przegrzania. Najdroższe są regulatory umożliwiające zaprogramowanie temperatury w cyklu dobowym lub tygodniowym.
Jak układać elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe można ułożyć zarówno w nowej łazience, jak i remontowanej, na starych płytkach podłogowych. Zatapia się je w warstwie kleju, którym mocuje się posadzkę.
Kable układa się się do taśmy lub siatki montażowej albo na płytach twardego styropianu pokrytych odpowiednio wyprofilowaną aluminiową blachą z rowkami, w których układa się kabel. Można układać go gęściej lub rzadziej, uwzględniając większe zapotrzebowanie na ciepło na przykład pod oknami i przy ścianach zewnętrznych.
Więcej czytaj na: