Po 2020 roku nawet liderzy rynków musieli przedefiniować potrzeby swoich użytkowników wynikające z odmienionego przez pandemię trybu życia. Usługi streamingowe zmierzyły się z napływającymi rzeszami nowych klientów. Lider na rynku treści cyfrowych Empik Go wskazuje, że na początku 2021 roku odnotował ponad 90 proc. wzrost liczby abonentów względem analogicznego okresu w 2020 roku. Kolejne sześć miesięcy pokazuje, że „boom” na usługi abonamentowe nie minął. Potwierdzają to także statystyki aplikacji, w której od początku roku abonenci przesłuchali niemal 7 milionów godzin audiobooków i podcastów oraz przeczytali 106 mln stron e-booków. W ofercie Empik Go, na którą składa się już ponad 60 tysięcy tytułów, od początku roku pojawiło się ponad 17 tysięcy nowych odcinków podcastów, a także pozycje 220 nowych autorów z segmentów true crime, mindfulness czy well-being.
- Po rekordowym 2020 roku, naszym celem jest dalsze zwiększenie zainteresowania abonamentami Empik Go. Poszerzamy działania o ofertę abonamentów na ebooki i audiobooki dla bibliotek publicznych. W tym działaniu wspiera nas Platon, największy w Polsce dystrybutor książek i pomocy szkolnych. Wierzymy, że razem dajemy dostęp do e-książki kolejnym użytkownikom - mówi Kuba Piotrkowicz, Head of Digital Content Grupy Empik.
Podsumowując pierwsze półrocze na rynku streamingu książki warto wskazać na nowe zachowania użytkowników. Polacy najchętniej słuchają pomiędzy 12.00 a 15.00 oraz 19.00 a 20.00. To zauważalna zmiana. Przed wybuchem pandemii koronawirusa, użytkownicy najczęściej sięgali po format audio w drodze do pracy (8-10.00) oraz w trakcie powrotu (16-17.00). Coraz silniejszą grupę w aplikacji stanowią także mężczyźni (40 proc.), którzy najchętniej czytają literaturę obyczajową i słuchają kryminałów.
W 2021 roku w aplikacji pojawiło się już aż 18 oryginalnych produkcji Empik Go, co stanowi niespełna pięciokrotny wzrost względem analogicznego czasu w ubiegłym roku. Wśród najpopularniejszych e-booków wymienia się „Mojego szefa” Melissy Darwood, „Słodką Pokusę” i „Załamaną Pokusę” Cory Reilly. Wśród audiobooków królowały: oryginalny serial audio Empik Go „Wilkołak” z udziałem takich gwiazd jak Aleksandra Popławska, Cezary Pazura i Krzysztof Zalewski, kultowa już „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro czy „Trzydziestka” Tomasza Żaka.