Do szpitala w Szczecinie z ciężkim zatruciem pokarmowym trafiła Polka, która wraz z rodziną właśnie wróciła z Niemiec. Wszyscy chorzy zostali zaatakowani przez tę samą bakterię, która wywołała epidemię w Niemczech – Escherichia coli (bakteria EHEC).
Przyczyna zatruć są warzywa, pochodzące z upraw ekologicznych, ale nie wyklucza się, że groźnymi bakteriami mogą być też skażone inne produkty.
Na razie służby epidemiologiczne bakterie Escherichia coli wykryły w ogórkach importowanych z Hiszpanii. Zdziwienie naukowców budzi to, że Escherichia coli jest wyjątkowo zjadliwa. Polscy epidemiolodzy zapewniają jednak, że nam niebezpieczeństwo nie zagraża
Escherichia coli - bakteria pożyteczna, ale groźna
Pałeczka okrężnicy, bo taka jest jej medyczna nazwa, to gram ujemna bakteria, należąca do rodziny Enterbacteriaceae. Pod tym określeniem kryje się ok. 200 różnych bakterii, należących do tego samego gatunku. Jest to bardzo popularna bakteria, wchodzi ona w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka i zwierząt stałocieplnych. I tam czuje się na swoim miejscu, nie czyniąc organizmowi krzywdy, a przeciwnie. W jelicie spełnia ona bowiem wiele pożytecznych funkcji – uczestniczy w rozkładzie pokarmu, przyczynia się do produkcji witamin z grupy B i K.