Ponieważ woda i powietrze w przyrodzie znajdują się w ciągłym ruchu i to one kształtują powierzchnię Ziemi, uznano, że należy wykorzystać owe siły do osiągnięcia pomyślności, zdrowia i dobrobytu. Sztuka ta została nazwana feng shui, czyli „wiatr i woda”.
Harmonia i energia
Według feng shui trzeba tak organizować przestrzeń, aby wprowadzać do niej harmonię, która jest podstawą idealnego świata. Harmonia powstaje wtedy, gdy pomyślna energia chi – obecna we wszystkim, co żyje, w doskonałych rzeczach, które tworzymy, w pozytywnych myślach, pięknych krajobrazach, dobrych relacjach międzyludzkich – może swobodnie przepływać, napełniając przestrzeń naszego życia.
Przeczytaj koniecznie: Październik w ogrodzie: Powierzchnie żwirowe
Dzieje się tak dlatego, że wszystko, co nas otacza – przedmioty, rośliny, zwierzęta, ludzie i ich myśli – jest energią. Chińscy mistrzowie feng shui nazywają ją kosmicznym oddechem. Chi wypełnia cały wszechświat, a tam, gdzie nie przepływa, powstaje martwy fragment przestrzeni źle oddziałujący na zamieszkujące go organizmy. Odnalezienie takiego miejsca i wprowadzenie harmonii pozwala poprawić jakość życia.
Jin i jang
Pomyślną energię chi można określić jako związek (współistnienie) dwóch jednocześnie przeciwstawnych i uzupełniających się pierwiastków (elementów) jin i jang, które dały początek wszystkiemu i tworzą cały wszechświat. Energia jang jest aktywna, jasna i męska, jin zaś pasywna, żeńska i ciemna. Jedna nie może istnieć bez drugiej i wspólnie tworzą całość. Kształtując przestrzeń wokół siebie, należy dążyć do utrzymywania harmonii między jin i jang.
Czytaj więcej na