Poniedziałek 21 lipca, 20:35
Rozkoszne szczeniaki
Godzinny program przedstawia tajemnice z życia psów. Naszą historię rozpoczniemy od momentu narodzin dziewięciu uroczych szczeniąt Golden Retrivera i będziemy śledzić ich życie aż wyrosną na piękne i mądre psiaki. Poznamy kilka kompletnie różnych ras psów, od pudli, dogów i brytyjskich buldogów po psy pracujące jak walijskie Corgi czy australijskie psy pasterskie. Ogonem zamerdają też chihuahua, jamniki i bulteriery, a także charty, syberyjskie husky i shar-pei. Głos dadzą dalmatyńczyki, owczarki szetlandzkie, angielskie cocker spaniele, pekińczyki. Nie zabraknie też dobermanów, owczarków niemieckich, collie i Jack Russell terrierów.
W programie pokażemy wyjątkowe piekarnie, które zaspokajają wymagania wyłącznie naszych czworonożnych pupili. Przedstawimy niebywale zdolne zwierzęta, które wyszkolone zostały do pomocy niewidomym, szukania narkotyków, a także do wygrywania wyścigów zaprzęgów.
Na koniec programu zaprosimy naszych widzów na wielką paradę, którą poprowadzi hollywoodzka legenda Bo Derek. Tysiące psów gotowych na świętowanie. Zapraszamy!
Wtorek 22 lipca, 21:45
Ojczyzna gangów
8 grudnia 2007 bracia Ruben i Manuel Salinas miło spędzają czas w restauracji Las Jarochitas w Greensboro (Północna Karolina). Restauracja jest wypełniona dekoracjami świątecznymi i w powietrzu unosi się wyjątkowa atmosfera. Między braćmi i innymi gośćmi dochodzi do awantury i jeden z gości strzela z Rugera 45, półautomatycznego pistoletu. Trafia w głowę Manuela i w pierś Rubena, zabijając ich na miejscu. Zabójca oddaje jeszcze kilka strzałów i rani kolejną osobę. Tuż przed pociągnięciem za spust, zabójca krzyknął „Jesteśmy Mara Salvatrucha”. Film Ojczyzna gangów, poprzez rekonstrukcję zabójstwa 2007 roku, pokazuje historię powstania i działania jednego z największych międzynarodowych gangów MS-13, który powstał w Los Angeles na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Członkowie Mara Salvatrucha wyróżniają się tatuażami, często pokrywającymi całe ciało łącznie z twarzą. Mają swój własny język, złożony z tylko im znanych gestów i znaków. Słyną z okrucieństwa i kontrkulturowego kodeksu moralnego opierającego się na obowiązku zemsty za wyrządzone krzywdy i bezlitosnego systemu kar. Głównym tematem filmu jest odtworzenie działań policji i innych agencji które zaczęły rozpracowywać gang w celu całkowitego unicestwienia.
Środa 23 lipca, 20:40
Anomalie medyczne
Otyłość w krajach wysokorozwiniętych stanowi poważny problem społeczny i uważana jest za jedno z zagrożeń cywilizacyjnych. Prognozy naukowców mówią, że w przyszłości może nawet przyjąć rozmiary epidemii. Światowa Organizacja Zdrowia WHO szacuje, że w 2030 roku blisko czterdzieści procent Amerykanów będzie otyłych. W dzisiejszym odcinku poznamy losy mieszkanki Florydy - Dominique Lanoise, zwanej także „Sześćsetfuntową Mamą”.
Dominique ważąc prawie dwieście osiemdziesiąt kilogramów przez wiele lat nie była w stanie poruszać się o własnych siłach będąc zależną jedynie od pomocy swoich sześciu córek Najmłodsza z nich, czternastoletnia Jeanna, nie pamięta, aby jej matka kiedykolwiek opuściła dom. Jedynym ratunkiem dla kobiety jest specjalistyczny zabieg, jednak ze względu na zły stan zdrowia nie można go przeprowadzić od razu. Aby poddać się operacji, Dominique musi najpierw schudnąć pięćdziesiąt kilogramów...
Czwartek 24 lipca, 19:30
Pamiętniki korespondenta wojennego
Historia życia Charlesa Edwina Woodrowa Beana, australijskiego dziennikarza i korespondenta wojennego w latach 1914-1918.
Dzięki jego opisom działań wojennych i codziennego życia żołnierzy australijskich i nowozelandzkich społeczeństwo poznało prawdziwy obraz wojny. Jego opisy pełne były szacunku i podziwu dla szeregowych żołnierzy. Był jednym z nich przemierzając pola bitewne od Gallipoli po okopy Francji. Nie szczędził też krytyki brytyjskiemu i australijskiemu dowództwu.
Celem jego życia stało się spisanie historii I wojny i stworzenie poświęconego jej muzeum i pomnika. Miał on być przestrogą dla następnych pokoleń by zrobiły wszystko dla zachowania pokoju.
Piątek 25 lipca, 22:45
Lucha Libre Mężczyźni w maskach
Lucha Libre, albo inaczej „wolne zapasy” to meksykańska odmiana zapasów znana na świecie jako wrestling i poza Meksykiem popularna również w USA. Sport ten stał się integralną częścią kultury meksykańskiej. Zawodnicy noszą charakterystyczne maski – zainicjowane przez zawodników amerykańskich, nadające im cechy super bohaterów. Udział w walkach przynosi im sławę, pieniądze i uwielbienie tłumów. Walki to widowiskowe akrobacje i skoki, które czasami kończą się poza ringiem, co zachwyca widzów, w każdym wieku obecnych na arenie. Lucha Libre to rodzaj terapii dla społeczeństwa Meksyku, kraju tak bardzo skorumpowanego i pełnego przemocy. Dokument Carlosa Avili pozwala nam poznać świat zawodników Lucha Libre ‘od środka’, ich przygotowania i same walki. W filmie wykorzystano liczne zdjęcia archiwalne i wywiady z zawodnikami, ukazujące różne oblicza społeczeństwa Meksyku.
Sobota 26 lipca, 13.20
Oceaniczna supermana: Odyseję uchatki australijskiej
Australijskie lwy morskie są najbardziej zabawnymi a jednocześnie wrażliwymi i najbardziej zagrożonymi z płetwonogich stworzeń morskich. Swoje kruche istnienie w dużej mierze zawdzięczają szczególnym karmieniem i wychowaniem młodych. Samica, pomimo zagrożeń ze strony drapieżników i zmian środowiska, w wyjątkowy sposób zajmuje się młodymi.
Biolog, profesor Simon Goldsworthy wybiera się na poszukiwania tych zwierząt. Jego celem jest odkrycie, gdzie żerują australijskie lwy morskie, czym się żywią i co ważne jest dla ich przetrwania.
Z dokumentu dowiemy się o specyficznych metodach karmienia i pielęgnowania potomstwa lwów morskich, które do tej pory były zagadką nawet dla naukowców. Simon Goldsworthy i jego pracownicy używają helikopterów, monitorowania przez satelitę, rejestratorów głębokości aby zebrać próbki DNA i znaleźć również odpowiedź, na czym polega unikalny sposób korzystanie z ograniczonych źródeł żywności tych niezwykłych stworzeń.
Niedziela 27 lipca, 19:40
Tajemnice powiązań inżynieryjnych
"Tajemnice powiązań inżynieryjnych" to dokumentalny serial ukazujący, jak inżynierowie oraz projektanci używają historycznych wynalazków i wskazówek ze świata przyrody podczas tworzenia w pomysłowy sposób nowych maszyn i budowli. Richard Hammond dzięki swoim eksperymentom i wnikliwej analizie potrafi prześledzić pochodzenie znanych na całym świecie budowli i obiektów.
Tym razem prezenter przygląda się Taipei 101, rekordowemu drapaczowi chmur na Tajwanie, o 1/3 wyższemu niż Empire State Building. Wieżowiec ma 101 kondygnacji nadziemnych oraz 5 podziemnych. I stoi nie tylko na drodze tajfunów, ale też obok aktywnego uskoku tektonicznego. Zagrożony jest więc przez tropikalne burze i wstrząsy sejsmiczne. Podczas ataku tropikalnej burzy wiatry osiągają prędkość nawet 200 km/h i bez problemu niszczą budynki. Wpływ fal sejsmicznych na wysoki budynek też może mieć katastrofalne skutki. Jeśli obiekt nie jest wystarczająco elastyczny, by poruszać się zgodnie z rytmem fal (a nie przeciw im), cała konstrukcja może się złamać.
W tym odcinku Richard Hammond odkrywa zaskakujące związki, jakie zastosowano w projekcie Taipei 101: z wyczynowym jachtem, pompą parową, pasem bezpieczeństwa i… klatką dla ptaków.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail