Rok 1950, finał mistrzostw świata w Brazylii. Zbudowana z myślą o pierwszym mundialu w kraju kawy "Maracana" pęka w szwach - na trybunach zasiadło niemal 200 tysięcy kibiców przygotowanych na świętowanie pierwszego w historii mistrzostwa dla "canarinhos", którzy mierzą się w ostatnim starciu z Urugwajem. Wyniki wcześniejszych meczów sprawiają, że gospodarzom do zdobycia tytułu wystarcza remis, ale ostatecznie Brazylijczycy przegrywają 1:2. Po 54 latach historia zatacza koło i finał mistrzostw znów odbędzie się na "Maracanie". Brazylijczycy są przekonani, że ich rodacy wystąpią w decydującym meczu, modlą się jednak, aby wynik był zgoła od-mienny niż w 1950 roku. Stadion został gruntownie przebudowany i nie ma już szans na bicie kolejnych rekordów frekwencji. Wciąż pozostaje jednak najważniejszym obiektem sportowym Brazylii.
SAO PAULO
Itaquera-Arena Corinthians
Pojemność: 65 807 miejsc, koszt budowy: 326 mln euro
Arena otwarcia mundialu - 12 czerwca rozegrany zostanie pierwszy mecz pomiędzy Brazylią a Chorwacją. Poza meczem otwarcia odbędzie się tu jeszcze pięć innych spotkań, w tym jedno 1/8 finału i półfinał.
SALVADOR
Arena Fonte Nova
Pojemność: 48 747 miejsc, koszt budowy: 230 mln euro
Jedna z najpiękniej położonych aren mundialu - cechą charakterystyczną jest otwarta południowa część trybun, dzięki czemu kibice mogą podziwiać piękną lagunę. Sześć meczów: cztery grupowe oraz 1/8 finału i 1/4 finału.
FORTALEZA
Arena Castelao
Pojemność: 64 846 miejsc, koszt budowy: ok. 170 mln euro
Pierwszy z ukończonych obiektów
- otwarty w grudniu 2012 roku. Nosi imię gubernatora Placido Aderaldo Castelo, który kupił ziemię pod jego budowę. Przez lata odbywały się tu największe wydarzenia, wliczając koncerty czy wizytę papieża Jana Pawła II. Rozegranych zostanie na nim sześć meczów, w tym jeden 1/8 finału i ćwierćfinał.
RIO DE JANEIRO
Maracana
Pojemność: 76 804 miejsca, koszt gruntownej przebudowy: 366 mln euro
Flagowy obiekt mundialu, zostanie tu rozegranych siedem meczów, w tym 1/8 finału, ćwierćfinał i finał. Oficjalnie nosi imię na cześć sportowego dziennikarza Mario Filho, który zorganizował medialną kampanię na rzecz budowy obiektu w latach 40. Zwyczajowa nazwa to "Maracana", pochodzi od nazwy rzeki przepływającej nieopodal stadionu (obecnie to podziemny kanał). Z kolei rzeka wzięła nazwę od jednego z gatunków papugi ary, występującej w Brazylii. Na potrzeby mundialu powstał nowy dach, a dolną część trybun przybliżono do boiska. Stadion według konwencji haskiej z 1954 r. jest dobrem narodowym, posiada status zabytku. W 2016 roku odbędą się na nim ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich.
NATAL
Arena das Dunas
Pojemność 42 086 miejsc, koszt budowy: ok. 125 mln euro
Nazwa obiektu nawiązuje do piaszczystych wydm, które są jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Po mundialu pojemność zostanie zredukowana o 10 tys. Odbędą się tu cztery mecze fazy grupowej.
PORTO ALEGRE
Beira Rio
Pojemność: 48 849 miejsc, koszt przebudowy: 100 mln euro
Na potrzeby mundialu zmodernizowano trybuny, które zostały przysunięte bliżej boiska. Obiekt położony nad rzeką Rio Guaiba będzie areną pięciu spotkań MŚ, w tym jednego 1/8 finału.
RECIFE
Arena Pernambuco
Pojemność: 44 248 miejsc, koszt budowy: 150 mln euro
Arena wybudowana specjalnie na mistrzostwa, jest częścią ogromnego kompleksu rozrywkowo-handlowego, z szeregiem kin i restauracji. Rozegrane zostaną na nim cztery spotkania fazy grupowej i jedno 1/8 finału.
BELO HORIZONTE
Estadio Mineirao
Pojemność: 58 259 miejsc, koszt przebudowy: ok. 230 mln euro
Stadion, wybudowany w 1965 roku, został poddany gruntownej modernizacji. Zagrało tu wiele gwiazd muzyki, m.in. Paul McCartney, Elton John czy Beyonce. W czasie mundialu będzie gościł sześć meczów, w tym jeden 1/8 finału i półfinał.
BRASILIA
Estadio Nacional
Pojemność 68 009 miejsc, koszt budowy: ok. 426 mln euro
Najdroższa arena mistrzostw. Cechą charakterystyczną jest 288 filarów, które tworzą zewnętrzną konstrukcję i podporę dla dachu. Zostanie na nim rozegranych siedem spotkań mundialu, w tym jeden w 1/8 finału, ćwierćfinał i o brązowy medal.
KURYTYBA
Arena da Baixada
Pojemność: 41 456 miejsc, koszt przebudowy: ok. 70 mln euro
Kiedy został otwarty w 1999 roku, uchodził za jeden z najbardziej nowoczesnych stadionów kontynentu, budząc powszechny podziw. Na potrzeby mundialu był stopniowo rozbudowywany. Odbędą się na nim cztery mecze grupowe.
CUIABA
Arena Pantanal
Pojemność: 42 968 miejsc, koszt budowy: ok. 170 mln euro
Trybuny tej areny nie tworzą całości, a przestrzenie między nimi (na rogach) są wypełnione roślinnością i drzewami, stąd przydomek "O Verdao" (Wielka zieleń). Obiekt będzie areną czterech meczów fazy grupowej.
MANAUS
Arena da Amazonia
Pojemność: 42 374 miejsca, koszt budowy: ok. 220 mln euro
Stadion w pełni współgrający z okoliczną naturą. Woda, która służy do nawadniania boiska oraz spłukiwania toalet, pochodzi z... rzeki Amazonki. W Manaus rozegrane zostaną cztery spotkania fazy grupowej mistrzostw świata.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail
Czytaj: Fokus TV: Kto zabił Stalina?. Fokus TV: Kto zabił Stalina?