Przepisy na weekend: Frykasy z jabłek

2011-01-22 3:00

O tej porze roku jabłka stanowią bazę naszego owocowego talerza. Nie tylko dlatego, że są bardzo pożywne, ale też niezwykle smaczne. Poza tym, co nie jest bez znaczenia, są dużo tańsze niż inne owoce.

Mimo że jabłka to właściwie najpopularniejsze u nas owoce, ich smak nie jest w stanie nam spowszednieć. Może dlatego, że na rynku dostępnych jest wiele odmian tych przepysznych owoców i można je przyrządzać na wiele sposobów. Oprócz nieocenionych walorów smakowych jabłka bardzo pozytywnie wpływają także na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Jedzone na surowo wzmacniają układ nerwowy, mięśnie i wpływają pobudzająco na pracę wątroby. Pieczone - leczą też choroby wrzodowe. Jabłka powinny także stanowić ważny element diety u osób odchudzających się. Zawarte w nich pektyny oczyszczają organizm, między innymi z niestrawionych resztek pokarmów, dzięki czemu zapobiegają zaparciom. Owoce te to także bardzo ważne źródło witaminy C, tak potrzebnej nam, kiedy pogoda za oknem płata figle.

Przeczytaj koniecznie; Szkoła nieprzygotowana do walki z cukrzycą

Kaczka z jabłkami

Składniki:

ok. 2 kg kaczki (może być mrożona, najlepiej Barbarie); 3 jabłka (raczej kwaśna odmiana); 2 łyżki majeranku; sok z połowy cytryny; 4 łyżki oliwy; sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Rozmrożoną kaczkę smarujemy od środka sokiem z cytryny. Wierzch i wnętrze obsypujemy solą, pieprzem i majerankiem (1 łyżka). Przyprawiony drób zawijamy szczelnie w folię aluminiową i wkładamy do lodówki na 2-3 godziny. Pod koniec chłodzenia obieramy jabłka i kroimy je w drobną kostkę, skraplamy odrobiną soku z cytryny i mieszamy z pozostałą częścią majeranku. Faszerujemy kaczkę owocami, tuszkę zaszywamy. Mięso wykładamy na wysmarowanej tłuszczem blasze, skrapiając je z wierzchu odrobiną wody. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Co kilkanaście minut doglądamy pieczeń, polewając wierzch kaczki wypływającym z niej tłuszczem (aby mięso nie było zbyt suche). Po około 50 minutach (w połowie pieczenia) przewracamy drób na drugą stronę. Po upieczeniu zostawiamy kaczkę w wyłączonym piekarniku. Potem kroimy ją na porcje. Można podawać z żurawiną.

Szarlotka z bitą śmietaną

Składniki:

3 szklanki mąki; 1 i 3/4 szklanki cukru (im drobniejszy, tym lepiej); 2 opakowania cukru waniliowego; kostka margaryny do pieczenia; 3 jajka; łyżeczka proszku do pieczenia ; 2 kg jabłek; 1 łyżeczka cynamonu; cukier puder; kubeczek śmietany

Sposób przygotowania:

Jabłka obieramy, kroimy w drobną kostkę, zasypujemy cukrem (3/4 szklanki), cukrem waniliowym (1 opakowanie) i cynamonem. Smażymy. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, cukrem (teraz tylko 3/4 szklanki) i cukrem waniliowym. Dodajemy margarynę i siekamy nożem. Potem dodajemy 1 jajko i 2 żółtka. Całość zagniatamy. Po wyrobieniu ciasta dzielimy na dwie części i następnie wkładamy do lodówki na około 40 minut. Białka z pozostałych dwóch jajek ubijamy, dodając do nich resztę cukru (1/4 szklanki). Jedną część ciasta rozwałkowujemy i wykładamy do formy. Na to kładziemy jabłka i ubitą pianę. Na wierzch kładziemy drugą część ciasta. Możemy też zrobić z niego kruszonkę. Pieczemy około godziny w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. W trakcie pieczenia ubijamy pianę ze śmietany. Ciasto (jeszcze trochę ciepłe) podajemy ze śmietaną (najlepiej przecisnąć ją przez specjalny rękaw cukierniczy), by ładnie się prezentowała.

Patrz też: Jak przygotować dziecko do przedszkola, czy martwić się oddaleniem od domu

Prosty dżem jabłkowy

Składniki:

2 kg jabłek; 1 kg cukru; 1 opakowanie produktu do zagęszczenia

Sposób przygotowania:

Jabłka myjemy, obieramy, oczyszczamy z gniazd, pestek i ogonków. Kroimy w drobną kostkę. Owoce wrzucamy do garnka, zalewamy niewielką ilością wody, gotujemy. Dodajemy cukier i gotujemy jeszcze przez chwilę (aż do rozpuszczenia cukru). Pod koniec dodajemy substancję żelującą. Po częściowym przestygnięciu nakładamy dżem do umytych i wysuszonych słoików. Można spasteryzować.

Polędwiczka wieprzowa duszona w jabłkach

Składniki:

ok. 0,5 kg polędwiczki wieprzowej; 4 jabłka; 1 cebula; szczypta majeranku; 1 łyżka oleju; 2 łyżki mąki

Sposób przygotowania:

Polędwicę (w kawałku) oprószamy delikatnie mąką i obsmażamy na rozgrzanym tłuszczu. Potem obsypujemy majerankiem. Zalewamy mięso odrobiną wody i dusimy pod przykryciem do miękkości. Następnie dodajemy starte na tarce jabłka i cebulę. Dusimy jeszcze pod przykryciem 15-20 minut. Po tym czasie wyjmujemy mięso, kroimy je w plasterki i wykładamy na półmisek. Wierzch polewamy sosem cebulowo-jabłkowym. Podajemy ze stłuczonymi ziemniaczkami.

Zupa jabłkowa z cynamonem i grzankami

Składniki:

7 średniej wielkości jabłek; 4 goździki; szczypta cukru; cynamon; 3 łyżki płynnego miodu; sok z ćwiartki cytryny; 3 bułeczki pszenne

Sposób przygotowania:

Jabłka obieramy, czyścimy. Cztery z nich miksujemy na gładką masę (możemy użyć gotowego musu w słoiku), resztę kroimy w kostkę - nie za drobno, jak ziemniaki. Owoce w kawałkach zalewamy wodą, dodajemy goździki, cukier, miód, cynamon oraz sok z cytryny. Całość gotujemy. Pod koniec zaprawiamy musem jabłkowym. Bułkę kroimy w drobną kostkę i smażymy na patelni do zarumienienia. Pieczywo koniecznie musimy wrzucić na rozgrzany olej, inaczej bułka wchłonie tłuszcz.

Nalewka jabłkowa

Składniki:

1 kg jabłek; 1 l spirytusu 70 proc.; 30 dag cukru; ewentualnie goździki lub laska wanilii

Sposób przygotowania:

Jabłka obieramy, dokładnie myjemy, suszymy i kroimy w kostkę. Owoce wrzucamy do słoja zasypujemy cukrem i zalewamy spirytusem. Jeśli chcemy, by nalewka była bardziej aromatyczna, możemy dodać do niej przyprawy: goździki lub laskę wanilii. Dopilnujmy, by jabłka były całkowicie zanurzone. Całość odstawiamy na 6 tygodni w ciemne, ale jednocześnie chłodne miejsce. Po tym czasie przefiltrowujemy nalewkę przez filtr do kawy i zlewamy do butelek. Odstawiamy w ciemne miejsce na kolejne dwa miesiące.

Porady kucharskie:

Jabłka staraj się trzymać z dala od innych owoców. Wytwarzają one gaz, który znacznie przyspiesza dojrzewanie i fermentację.

Aby uzyskać grubą, krajalną warstwę jabłek prażonych, zagęść je agarem w proporcji 10 g na 1 kg jabłek. Możesz także użyć żelatyny w proporcji 40 g na 1 kg.

Pamiętaj, by prażone jabłka przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 18 stopni. Inaczej stracą one swoje właściwości odżywcze. Poza tym w zbyt wysokiej temperaturze szybciej pleśnieją.

Żeby obrane jabłka nie ściemniały, wystarczy je do czasu przyrządzenia wrzucić do zimnej wody, tak jak ziemniaki.

Jeśli planujesz przygotowanie potrawy z dużą ilością jabłek, może warto zainwestować w specjalne urządzenie do obierania. Taka maszynka nie tylko pozbawi owoc skórki, ale też usunie gniazda lub potnie na spiralne paski. To urządzenie może być także wykorzystywane do obierania ziemniaków.

Jabłko bez tajemnic:

Najcenniejsze są gniazda nasienne i skórka, bo w nich znajduje się najwięcej pektyn, które oczyszczają organizm z substancji trujących.

Najbogatsze w wit. C są owoce dojrzałe, rosnące po nasłonecznionej stronie drzewa. Im kwaśniejsza odmiana i mniejszy owoc, tym więcej w nim wit. C.

Z badań naukowców SGGW wynika, że stare odmiany są bogatsze w witaminy i mają intensywniejszy smak.

Czy wiesz:

Jabłonie dające smaczne owoce rozprzestrzeniły się z Azji środkowej przez Turcję na resztę Europy.

Swój niepowtarzalny smak jabłka zawdzięczają zawartości kwasów, głównie jabłkowego i cytrynowego, a także dobrze przyswajalnych cukrów.

Jabłko jest owocem niskokalorycznym. 100 gramów zjedzonego jabłka dostarcza tylko od 30 do 50 kalorii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki