Robert z Torunia przez całe życie pomagał innym. Teraz choruje na SLA. Rodzina i przyjaciele proszą o pomoc

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Robert z Torunia przez całe życie pomagał innym. Teraz leży przykuty do łóżka szpitalnego. Potrzebna pomoc

Fundacje rodzinne coraz bardziej popularne w Polsce

Prawie 1200 zarejestrowanych fundacji rodzinnych i już ponad 2000 złożonych wniosków. Fundacja rodzinna staje się w Polsce coraz bardziej docenianych narzędziem do ochrony majątku firmowego i osobistego. Kancelaria Finansowa LEX prowadzi licznik fundacji rodzinnych dzięki któremu możliwe jest szczegółowe śledzenie trendów związanych fundacjami rodzinnymi w Polsce.

Fundacja rodzinna to rozwiązanie, które ma spełnić dwa fundamentalne cele – zapewnić ciągłość biznesu oraz ochronę majątku. Realizacji tych zadań towarzyszy przekazanie majątku w sposób uporządkowany i zgodny z wartościami rodzinnym.

Fundacja rodzinna w Polsce zyskuje na popularności. Ponad rok temu w życie weszło prawo umożliwiające ustanowienie fundacji rodzinnej, a od tego momentu prawie 1200 fundacji zostało zarejestrowanych i złożono ponad 2000 wniosków o rejestrację. Oznacza to, że czekają na rozpatrzenie kolejne wnioski o wpis do rejestru fundacji rodzinnych nowych podmiotów.

Fundacja rodzinna jest wyjątkową instytucją o całkowicie prywatnym charakterze, która ma za zadanie gromadzenie mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów.

Zobacz także: Dzięki Fundacji OneSight setki osób w Warszawie otrzymało szansę na lepsze widzenie

Dzięki fundacji rodzinnej można zdefiniować, w jaki sposób skarbiec rodziny będzie zarządzany i jak ma służyć kolejnym pokoleniom. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy chcą zapewnić ciągłość działalności firmy po swoim odejściu.

- Czekaliśmy bardzo długo na uchwalenie ustawy o fundacji rodzinnej, ale biorąc udział w pracach nad ustawą chyba nikt z ekspertów nie zakładał tak dużej popularności fundacji rodzinnej. To świadczy wyłącznie o tym, że fundacja spełnia swoje zadanie, a potrzeba zabezpieczenia biznesu i majątku jest bardzo wyraźna wśród polskich przedsiębiorców – mówi doktor nauk prawnych Małgorzatą Rejmer, Nestorka w Kancelarii Finansowej LEX specjalizującej się w obsłudze i doradztwie firmom rodzinnym. – Trend ten jest tak wyraźny i ciekawy, że zdecydowaliśmy się na uruchomienie licznika fundacji rodzinnych – dodaje.

Licznik zawiera informacje o zarejestrowanych fundacja rodzinnych i złożonych wnioskach. Uwzględnia także liczbę fundacji rodzinnych wykreślonych z rejestru oraz odmów w rejestracji, ale są to w tej chwili zdarzenia marginalne.

Fundacje rodzinne pozwalają na osiągnięcie pewnego stopnia anonimowości w kwestii zarządzania majątkiem, co może być istotne dla przedsiębiorców. Dużą zaletą fundacji rodzinnych jest również możliwość ograniczenia odpowiedzialności przed ewentualnymi roszczeniami wierzycieli bądź sporami rodzinnymi. Wspomniane kwestie nie stanowią przeszkody jednak w gromadzeniu danych o fundacjach rodzinnych i ich analizie. Licznik fundacji rodzinnych nie obejmuje bowiem danych, o konkretnych fundatorach ale zbiorowe dane statystyczne.

- Sami od prawie ćwierć wielu prowadzimy projekty sukcesyjne. Interesujące jest dla nas także spojrzenie globalne. Wierzymy, że fundacje rodzinne na stałe wpasują się w krajobraz polskiej gospodarki. Tym bardziej ciekawe jest jak dalej będzie przebiegł ten proces i jakie trendy mogą się jeszcze zarysować poza widocznym już ogromnym zainteresowaniem na samym początku – mówi doktor nauk prawnych, radca prawny Dawid Rejmer, Sukcesor w Kancelarii Finansowej LEX. Fundacja rodzinna to nie tylko sposób na zapewnienie kontynuacji działalności pojedynczych przedsiębiorstwa, ale także zapewnienia warunków do rozwoju całej gospodarki – dodaje.

Kancelaria Finansowa LEX od lat specjalizuje się w pomaganiu przedsiębiorcom w budowaniu bezpiecznego biznesu na lata – takiego, który skutecznie zostanie przekazany następnemu pokoleniu i będzie źródłem rodzinnej satysfakcji i korzyści przez lata.

Mecenas Dr nauk prawnych Małgorzata Rejmer

i

Autor: materiał prasowy Mecenas Dr nauk prawnych Małgorzata Rejmer
Polskie szpadzistki zdobywają brązowy medal w Paryżu. Rozmowa z Aleksandrą Jarecką

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają