Gdy ciśnienie jest za wysokie

2012-03-19 3:00

Nieleczone nadciśnienie tętnicze to najprostsza droga do wylewu i zawału serca. Zrób wszystko, żeby temu zapobiec!

Nadciśnienie często nazywane jest cichym zabójcą, bo wiele lat może się rozwijać, nie dając żadnych widocznych objawów. Bóle i zawroty głowy, dzwonienie i szumy w uszach czy przyspieszone bicie serca pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo rozwinięta.

U większości chorych przyczyna nadciśnienia pozostaje nieznana - w takim przypadku jest ono określane jako pierwotne lub samoistne. Tylko w 5 proc. przypadków wysokie ciśnienie może wynikać z innych chorób ogólnoustrojowych - np. choroby nerek, zaburzeń hormonalnych - i takie nadciśnienie określane jest jako wtórne.

 

HIT! Ciśnieniomierz naramienny za jedyne 89 zł

 

Co świadczy o nadciśnieniu

Do poważnych objawów nadciśnienia należą:
- bóle i zawroty głowy,
- dzwonienie i szumy w uszach,
- przyspieszone bicie serca,
- zaburzenia pamięci,
- chwilowe zaburzenia świadomości.

Uwaga! Dolegliwości te pojawiają się najczęściej wtedy, gdy choroba poczyniła już poważne spustoszenia w organizmie.

Czynniki ryzyka

Choć przyczyny powstania tego schorzenia nie są znane, dobrze wiadomo, co sprzyja powstawaniu nadciśnienia. A są to:
- otyłość,
- udar mózgu w młodym wieku,
- dieta z nadmiarem soli,
- niektóre doustne środki antykoncepcyjne,
- wieloletnia hormonalna terapia zastępcza,
- brak aktywności fizycznej,
- palenie papierosów,
- rodzinne skłonności do występowania tego schorzenia (także zawałów i udarów).

Warto więc zażywać ruchu, kontrolować swoją wagę, zmienić dietę na zdrowszą i rzucić palenie.

Trzeba mierzyć regularnie

Z racji tego, że nadciśnienie rozwija się skrycie, ważne jest jego regularne mierzenie. U osób dorosłych za najbardziej prawidłowe uważa się ciśnienie 120/80 mm/Hg. Ciśnienie utrzymujące się na poziomie 140/90 lub wyższe uważane jest za nadciśnienie. Warto pamiętać, że ciśnienie zwykle jest niższe podczas snu, a najwyższe we wczesnych godzinach porannych. Gniew, stres i wszelkie negatywne emocje podwyższają je, podobnie jak kofeina, nikotyna i alkohol.

Leczenie zróżnicowane

Jeśli ciśnienie jest chwiejne lub jeszcze niezbyt wysokie (140-149/90), może być leczone przez zmianę diety. Jeśli jest wyższe, trzeba wdrożyć leki farmakologiczne.

W celu lepszej diagnostyki i dobrania najskuteczniejszych leków niekiedy zaleca się ciągły, 48-godzinny pomiar ciśnienia tętniczego. Urządzenie elektroniczne, podłączone do chorego, mierzy i rejestruje wyniki w sposób ciągły, podczas gdy chory wykonuje zwykłe codzienne czynności. Lekarz może również zlecić inne dodatkowe badania, zwłaszcza gdy podejrzewa wystąpienie powikłań. Może to być np. badanie radiologiczne klatki piersiowej czy EKG.

Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na obniżenie poziomu ciśnienia krwi. Ale uwaga! Osoba z dużym nadciśnieniem, decydując się na intensywny trening, ryzykuje zawał serca. Dlatego nadciśnieniowiec przed rozpoczęciem aktywności fizycznej powinien skonsultować się z lekarzem. I zawsze rozpoczynać od umiarkowanych ćwiczeń, a dopiero z czasem zwiększać ich natężenie, tempo i czas trwania.

Jeśli cierpisz na nadciśnienie

- unikaj tłuszczów zwierzęcych
- ogranicz sól
- jedz więcej świeżych warzyw i owoców
- zamiast mocnej herbaty i kawy pij herbatki z melisy, skrzypu, głogu, serdecznika (zioła te łagodzą objawy nadciśnienia)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki