Gdy dokuczają bóle kolkowe

2012-08-20 4:00

Kolek nie wolno lekceważyć. Napadowy ból w okolicy wątroby, nerek czy w podbrzuszu może świadczyć o poważnych chorobach

Ostry, nagły ból brzucha, o różnym, często zmiennym umiejscowieniu, nasilający się falami, może świadczyć o kolce jelitowej, wątrobowej lub nerkowej. Niezależnie od tego, w jakim narządzie kolka się pojawia, każda powstaje w następstwie intensywnego skurczu mięśni gładkich.

Przyczyny występowania bólów kolkowych u dorosłych są różne. Niektóre z nich są bardzo groźne i wymagają interwencji lekarza. Dlatego kolek w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć.

Po jedzeniu w biegu

Bóle kolkowe często są skutkiem kamicy nerkowej, kamicy pęcherzyka żółciowego, kamieni kałowych (to efekt zaparć), ciała obcego w przewodzie pokarmowym (np. połknięcie większej pestki, innego przedmiotu czy dużych kęsów) oraz błędów dietetycznych. Kolka jelitowa może też pojawić się po jedzeniu - gdy jemy w stresie, w biegu. Jest również skutkiem zaburzeń w ukrwieniu jelit, w związku z chorobą wrzodową lub innymi patologiami, np. uwięźnięciem jelita lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

W przypadku kamicy nerkowej bóle kolkowe pojawiają się najpierw w okolicy lędźwiowej, skąd promieniują do brzucha. Bólom mogą towarzyszyć nudności, wymioty, dreszcze, gorączka. Bywa też, że mocz oddawany jest częściej i w mniejszych ilościach, co wynika z zablokowania naturalnej drogi jego odpływu przez kamień, tkwiący w którejś części układu moczowego. Kolka nerkowa często przytrafia się osobom po intensywnym wysiłku fizycznym i odwodnieniu.

Ciepłe okłady i zioła

W łagodzeniu bólów kolkowych mogą pomóc ciepłe okłady na podbrzusze i herbatki ziołowe, działające rozkurczowo i przeciwbólowo. Zalecana jest dieta bogata w błonnik (świeże warzywa i owoce, pieczywo wieloziarniste) oraz duża ilość niegazowanej wody mineralnej. W przypadku kolki nerkowej w pozbyciu się dolegliwości czasami pomaga podanie leków zakwaszających mocz (zasadowy odczyn moczu zwiększa ryzyko kolki). Jeśli jednak kolki pojawiają się częściej, należy zgłosić się do lekarza, w celu przeprowadzenia badań specjalistycznych.

Natomiast w przypadku kolki wątrobowej zdarza się, że konieczne jest usunięcie woreczka żółciowego, zwłaszcza gdy znajduje się w nim już sporo kamieni.

Uwaga! Jeśli masz skłonności do kolek, wyłącz ze swojej diety kofeinę i produkty wzdymające (m.in. cebulę, ogórki, kapustę, warzywa strączkowe).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają