Mali uczniowie intensywnie rosną i rozwijają się, dlatego w wieku szkolnym dobrze zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego rozwoju. Jej najważniejszą częścią jest pierwsze śniadanie. Pełnowartościowy posiłek to zastrzyk witamin i minerałów, który dostarczy energii na cały dzień. Wspólnie zjedzone śniadanie nie tylko wzmocni odporność i kondycję malucha, ale jest także świetną okazją do zacieśnienia rodzinnych więzi.
Cała rodzina je śniadania
Jeśli maluch jest odzwyczajony od jadania śniadań, to cięż-ko będzie wyrobić w nim ten nawyk. Na pewno zachętą dla dziecka będzie rodzinny posiłek z mamą, tatą i rodzeństwem. Starajcie się codziennie rano razem siadać do stołu. Dzięki temu mały uczeń będzie wiedział, że to bardzo ważny moment w ciągu dnia. Zwłaszcza jeśli zadbacie o miłą atmosferę porannego posiłku. Wspólne śniadanie utrwali też dobre nawyki żywieniowe dziecka. Rodzic, który dba o zdrową dietę i racjonalnie się odżywia, jest przecież wzorem do naśladowania. Zresztą dorośli też często zapominają o zjedzeniu pierwszego śniadania, które i dla nich jest bardzo ważnym posiłkiem. Tak więc wspólne biesiadowanie dobrze wpłynie także na twoje zdrowie.
Bez pośpiechu i zmuszania
Śniadanie powinno kojarzyć się z przyjemnością, a nie przymusem. Znacznie lepszy skutek odniesie zastosowanie rodzicielskich sztuczek niż wmuszanie posiłku na siłę. - Jeśli twoja pociecha wykręca się od jedzenia śniadania, zrób z tego zabawę. Zaangażuj dziecko w przygotowanie posiłku. Pozwól mu wybrać kolorowe naczynia na kaszę mannę. Możesz też zaproponować mu, by uczestniczyło w przygotowaniu posiłku. Pozwól wymieszać kaszkę lub wspólnie wykonajcie kolorowe dekoracje na kanapkach. Pamiętaj, że wywieranie nacisku spowoduje tylko niepotrzebny stres. Wciskanie jedzenia może być przyczyną zarówno problemów emocjonalnych, jak i żołądkowych. Podobnie jedzenie w pośpiechu.
Recepta na brak czasu
Problemem jest nie tylko grymaszenie przy jedzeniu, ale także zapracowanie mam. Rodzice nie mają po prostu czasu na przygotowywanie wykwintnych posiłków. Warto zdać sobie sprawę, że nie jest to potrzebne. Śniadanie ma być przede wszystkim zdrowe i pełnowartościowe. Dzieci wcale nie są wymyślnymi smakoszami. Można przecież prowadzić kuchnię mało pracochłonną, ale smaczną. Wiesz, co lubi twoje dziecko, więc staraj się przyrządzać potrawy złożone z jego ulubionych składników. I tak na przykład do kaszki dodaj sok owocowy, a na kanapkę połóż ulubioną wędlinę i warzywa.
Infolinia dla Super Mam
Dzieci są różne, dlatego mogą nie chcieć jeść śniadań z wielu powodów. Każdemu przypadkowi warto się przyjrzeć osobno. Pomocna może się okazać konsultacja z ekspertem. Przygotowani merytorycznie i mający doświadczenie w pracy z dziećmi specjaliści na pewno będą potrafili pomóc. Infolinia programu Mleczny Start, która wspiera Super Mamy, to znakomita okazja, by zasięgnąć rady.
Akcja edukacyjna Mleczny Start wspiera Super Mamy
Na wszystkie pytania mam dotyczące diety oraz bezstresowego początku szkoły odpowiedzą specjalistki. Infolinia ogólnopolskiej akcji "Mleczny Start wspiera Super Mamy" będzie do dyspozycji rodziców przez cały wrzesień pod numerem 801 001 010 (całkowity koszt połączenia wynosi 0,29 gr) w określonych dniach dyżurowania ekspertów. We wtorki od godziny 16 do 18 na pytania będzie odpowiadała Małgorzata Więch, specjalista ds. żywienia, a w czwartki od godziny 17 do 19 Anna Kałuba-Korczak, psycholog.
Psycholog Anna Kałuba-Korczak, ekspert programu "Mleczny Start wspiera Super Mamy" ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Uniwersytet dla Rodziców":
- Zadbaj o właściwy wypoczynek, sen i zdrowe posiłki. Pamiętaj, że tylko zrelaksowany i zdrowo odżywiony maluch może sobie poradzić z czekającymi na niego wyzwaniami. Pamiętaj też, że zdrowe nawyki, które przekażesz mu we wczesnym okresie życia, pomogą w osiąganiu sukcesów, gdy dorośnie.