Gdy masz problemy z tarczycą

2010-08-25 16:00

Tarczyca to niezwykle ważny dla całego organizmu narząd. Wytwarza bowiem hormony, które regulują przemianę materii i wiele innych czynności ustrojowych. Zarówno nadmierne, jak i zbyt małe wydzielanie hormonów mają istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu

W organizmie człowieka tylko tarczyca gromadzi jod, a niedobór tego pierwiastka prowadzi do powstawania wola, czyli nadmiernego rozrostu tkanki tarczycy.

Schorzenia tarczycy mogą występować w każdym wieku, a ich rozpoznanie często jest trudne ze względu na mało charakterystyczne objawy.

Początki nadczynności

Przy nadczynności spada waga ciała (nawet przy wzmożonym apetycie), jest się nerwowym, drażliwym i ma się poczucie ciągłego zmęczenia. Pojawiają się też problemy ze snem i osłabienie mięśniowe, drżenie rąk, uczucie gorąca, nadmierne pocenie, kołatanie serca, a nierzadko - biegunka.

Bardzo niebezpieczna jest ostra nadczynność tarczycy, zwana przełomem tarczycowym. Występuje ona np. podczas ciężkiego zakażenia po zabiegu chirurgicznym czy podczas ciąży. Przełom taki charakteryzuje się nagłą wysoką gorączką, szybką czynnością serca, zaburzeniami psychicznymi.

Problem z niedoczynnością

Z kolei objawami niedoczynności tarczycy jest wzrost masy ciała, senność, zmęczenie, zaparcia. Skóra staje się szorstka, grubsza, zimna i sucha, zaczyna się łuszczyć. Paznokcie grubieją, włosy zaczynają wypadać, przedwcześnie siwieją. Może dojść do zaburzeń pamięci, nawet do stanów otępienia.

Dla stwierdzenia, czy zaobserwowane objawy świadczą o chorobach tarczycy, lekarz zleca przeprowadzenie badań specjalistycznych, głównie badania stężenia poziomów hormonów tarczycy i przeciwciał. Leczenie jest głównie farmakologiczne, czasami chirurgiczne. W niektórych przypadkach lekarz zaleca terapię klimatem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki