Gdy masz psa alergika!

i

Autor: materiały prasowe

Gdy masz psa alergika!

2017-06-26 2:00

Nie tylko ludzie cierpią na alergię. Dotyka ona również nasze czworonogi. Mogą podobnie jak my, być uczulone zarówno na pokarmy, roztocza, pyłki i owady. Jednak u psów najczęściej występuje alergia pokarmowa. Warto poznać jej objawy, by móc ją wcześnie wykryć i rozpocząć leczenie.

Alergia – to przesadna reakcja układu odpornościowego na obce dla organizmu substancje - alergeny, które normalnie ten układ powinien zignorować. U zdrowych ludzi i zwierząt substancje te nie powodują żadnych dolegliwości, natomiast u uczulonych są ich przyczyną.

Gdy pożywienie szkodzi

Objawem alergii pokarmowej u psów jest na ogół intensywne swędzenie skóry. Pupil ciągle się drapie, wydrapując na ciele łyse miejsca. Sierść się przerzedza, staje się matowa, okolice oczu są zaczerwienione. Pies może mieć tez problemy gastryczne – głównie okresową biegunkę, natomiast u niektórych psów pojawia się zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego i zapalenie spojówek. Aby sprawdzić, czy dolegliwości zwierzaka mają podłoże alergiczne, warto zastosować tzw. dietę eliminacyjną. Polega ona na wykluczeniu z menu czworonoga uczulających produktów. Najczęściej są to białka zwierzęce takie jak np. wołowina (70 proc. przypadków alergii), wieprzowina, kurczak, nabiał, pszenica, jajko kurze. Na początku dla ułatwienia można odstawić tylko jeden rodzaj mięsa. Jeżeli pies w ciągu dwóch miesięcy nie poczuje się lepiej, należy odstawić kolejny (warto pamiętać, że podejrzany produkt może też być dodatkiem do psich przysmaków). Jednak zazwyczaj psy uczulają się na jeden składnik diety. Można go zastąpić np. jagnięciną lub rybami.
Producenci pokarmów dla psów oferują bogaty wybór karm hypoalergicznych, tak skomponowanych, by nie uczulać zwierzęcia.

Inne alergeny

Częstym zjawiskiem u zwierząt domowych jest reakcja alergiczna na ślinę pcheł. Uczulenie na pchły rzadziej zdarza się u psów stale narażonych na ukłucia, niż u tych, które tylko okazjonalnie mają kontakt z tym pasożytem. W tym przypadku również podstawowym objawem jest uciążliwy świąd, a nawet wysypka (alergiczne pchle zapalenie skóry). Profilaktykę mogą stanowić preparaty przeciwpchelne, np. specjalne obroże, krople spot-on lub szampony.

Stosunkowo najrzadziej psy są uczulone na pyłki roślin, roztocza, grzyby. Kiedy jednak tak się stanie, to pupil może miewać ataki duszności. Częściej jednak występuje atopowe zapalenie skóry, szczególnie w okolicach pyska i opuszek łap.

Z wizytą u weterynarza

Lekarz może zdiagnozować przyczynę alergii przeprowadzając testy na poszczególne czynniki uczulające (tylko w większych lecznicach). Odpowiednio rozcieńczone alergeny wstrzykuje się w wygoloną skórę na boku klatki piersiowej. Jest to tzw. test śródskórny. Ocena wyników polega na pomiarze średnicy powstałego rumienia. Znając alergen, można wyeliminować go z diety, a przypadku innych rodzajów alergii możemy podjąć prób odczulenia pupila. Stosuje się do tego alergeny wodne, które wstrzykiwane są pod skórę w niewielkich ilościach. Stopniowo zwiększa się ich stężenie. Leczenie trwa kilka miesięcy. Niekiedy zaleca się też tzw. kortykoterapię, czyli podawanie sterydowych środków przeciwzapalnych. Ważne jest też uzupełnienie menu pupila w preparaty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Mają one działanie przeciwświądowe i zmniejszają ryzyko nawrotu choroby.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki