Gdy nie możesz zasnąć

2011-03-19 4:00

Śpimy coraz krócej, coraz gorzej, coraz trudniej nam się zasypia. I choć tak to właśnie wygląda w większości krajów, my znajdujemy się w czołówce - należymy do najbardziej bezsennych narodów Europy. W niedzielę przypada Światowy Dzień Snu.

- To dlatego, że przestaliśmy żyć zgodnie z rytmami natury - tłumaczy psychiatra, dr Michał Skalski, specjalista od leczenia zaburzeń snu. - Kiedyś kładliśmy się spać "z kurami", spaliśmy, póki słońce nie wstało i mieliśmy naturalny, zdrowy sen. Dziś pracujemy po nocach, nasz sen jest zakłócony stresem. Jeśli nieprzespanie nocy zdarza się regularnie i trwa tygodniami, znaczy, że mamy problem.

Dlaczego tak się dzieje

- Wiele osób sądzi, że bezsenność to tylko trudności z zapadaniem w sen. Tymczasem częste budzenie się w nocy, ciągłe zbyt wczesne budzenie się rano, to także objawy bezsenności. Z czasem może ona stać się przewlekłą dolegliwością, trwającą miesiącami, a nawet latami. Przyczyną bezsenności może być stres, nadmierne pobudzenie, sposób odżywiania (zbyt tłusto i zbyt kalorycznie, spożywanie ciężkostrawnych posiłków przed snem, picie dużych ilości napojów z kofeiną), poważne choroby ogólnoustrojowe, niektóre leki, bóle fizyczne, niewygodny materac. A także niedobór pewnych witamin lub minerałów, np. magnezu, wapnia, wit. B6, wit. PP.

Przeczytaj koniecznie: Cierpisz na bezsenność? Oto recepta na dobry sen!

Jak sobie pomóc

Kładź się do łóżka zawsze o podobnej porze (to nie musi być ta sama, ale przynajmniej zbliżona godzina). Stałej pory zasypiania przestrzegaj nawet w weekendy;

Przed snem wywietrz sypialnię, usuń z niej wszystkie rzeczy, które mogłyby ci przeszkadzać w zaśnięciu;

Sprawdź, czy twoje łóżko jest wygodne. Materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Spróbuj spać na poduszce z ziół, mających relaksujące działanie (gotowe mieszanki kupisz w aptece). Zanim jednak ułożysz głowę na takiej poduszce, wykonaj próbę uczuleniową, np. ocierając poduszkę o skórę w zagłębieniu łokcia;

Wieczorem nie pij napojów z kofeiną, alkoholu, a jeśli palisz, zrezygnuj z papierosów;

Przed pójściem do łóżka weź gorącą kąpiel z 10 kroplami olejku lawendowego, wypij gorące mleko z miodem.

Ratunek z apteki

Melatonina zapewnia zdrowy sen. Jej wydzielanie zależy od rytmu dobowego, który ściśle się wiąże ze zmianami oświetlenia w ciągu dnia i nocy. Produkcja melatoniny wzrasta w ciemności, a maleje pod wpływem światła dziennego lub sztucznego. Ten superhormon okazuje się pomocny, gdy nasz zegar biologiczny zaczyna wariować, np. na skutek przekraczania stref czasowych. Umożliwia bowiem dostosowanie organizmu do takich zmian. Ponieważ jej produkcja maleje wraz z wiekiem, często u osób starszych wskazane jest dostarczanie jej w tabletkach. Najlepiej w towarzystwie wit. B6.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają