Czujesz "piasek" pod powiekami, oczy często cię pieką, widzisz jak przez mgłę i masz światłowstręt? Prawdopodobnie cierpisz na zespół suchego oka. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić.
"Suche oko" to zespół objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowego składu łez. Do nieprawidłowego ich składu najczęściej dochodzi na skutek dysfunkcji lub przewlekłego zapalenia gruczołów Melboma. Nieprawidłowy skład łez może też występować samoistnie lub równocześnie ze zmniejszonym ich wydzielaniem.
Od genetyki do psychiki
Oko może być "suche" z wielu przyczyn. Oprócz czynników genetycznych najczęstsze z przyczyn to:
wiek (z biegiem lat dochodzi do zmniejszania produkcji łez),
niektóre choroby ogólnoustrojowe,
niektóre leki, przyjmowane w trakcie leczenia nadciśnienia, cukrzycy, alergii, chorób tarczycy, chorób reumatycznych, zaburzeń hormonalnych, trądziku,
niektóre doustne leki antykoncepcyjne,
leki psychotropowe,
przewlekły stres,
niedożywienie,
długie przebywanie w klimatyzowanych czy zanieczyszczonych, zakurzonych pomieszczeniach, przesiadywanie przed komputerem, telewizorem.
Mrugaj jak najczęściej
Leczenie polega głównie na eliminowaniu przyczyn. Aby zapobiec suchości oka i złagodzić objawy:
Jak najczęściej mrugaj powiekami, co najmniej 10-15 razy na minutę;
Przynajmniej raz na pół godz. oderwij wzrok od monitora komputera czy telewizora i gimnastykuj mięśnie oczu, np. patrz w różnych kierunkach, trzepocz rzęsami, patrz na zmianę blisko i w dal;
Jeśli przebywasz w suchym, przegrzanym pomieszczeniu, nawilżaj je (najlepiej przeznaczonym do tego sprzętem);
Chroń oczy przed słońcem i wiatrem, zasłaniając je okularami;
Unikaj zadymionego, zanieczyszczonego środowiska;
Od czasu do czasu możesz sięgać po tzw. sztuczne łzy, powodujące odpowiednie nawilżenie i odżywienie oczu;
Spożywaj więcej produktów, bogatych w karoteny, będące prowitaminą A (rośliny) i wit. A (produkty zwierzęce), które wzmacniają oczy. Do takich produktów należą ciemnozielone i pomarańczowe warzywa i owoce, mleko, wątróbka, masło, jaja, tran.
Czy wiesz, że...
Za nawilżenie powierzchni oka, jak również zapobieganie infekcjom narządu wzroku odpowiada tzw. film łzowy. Składa się on z trzech warstw: śluzowej, wodnej i lipidowej. Zaburzenie funkcjonowania którejś z nich może powodować "suche oko". Najbardziej zewnętrzna warstwa, tłuszczowa, chroni przed odparowaniem znajdującą się pod nią powłokę wodną. Warstwa wodna, środkowa, czyści powierzchnię rogówki i dostarcza jej tlen. Warstwa śluzowa odpowiada za wygładzanie powierzchni rogówki i ułatwianie rozprowadzania warstwy wodnej po powierzchni oka.