Gdy złapią cię korzonki

2011-12-10 3:00

Nagły, bardzo ostry ból w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, który promieniuje na górną część pleców lub pośladki, może znaczyć jedno - atak korzonków nerwowych. Wyjaśniamy, skąd bierze się choroba i jak złagodzić związany z nią ból.

Ostrym i przewlekłym bólom korzonkowym mogą towarzyszyć objawy neurologiczne, wynikające z zaburzenia funkcjonowania czynności danego nerwu, np. zaburzenia czucia, osłabienie, zanik mięśni, zniesienie tzw. odruchów ścięgnistych.

Dlaczego atakują

Zwykle atak korzonków kojarzymy z przeziębieniem, grypą, infekcją wirusową czy chociażby zwykłym przewianiem. Ale za tego typu objawami mogą kryć się dużo poważniejsze choroby. Takie jak np. cukrzyca, półpasiec, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa czy nowotwory. Do bólu korzonkowego może dojść również przy nagłym skręcie tułowia, nawet podczas zwykłych domowych czynności.

Pozbądź się bólu

Z korzonkami można zacząć walczyć domowymi sposobami. Oto niektóre z nich:

1. Rozgrzewająca kąpiel
Przygotuj ciepłą kąpiel, z dodatkiem olejków eterycznych, działających rozgrzewająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo: kamforowego, eukaliptusowego, lawendowego, rumiankowego i geraniowego. Bolące korzonki należy przede wszystkim rozgrzać. Pamiętaj też, by dokładnie obserwować swój organizm. Niektórym osobom bowiem pomaga najpierw schłodzenie bolących miejsc, a dopiero potem ich rozgrzanie.

2. Środki przeciwzapalne
Sięgnij po niesterydowe środki przeciwzapalne, ale raczej te jednoskładnikowe, gdyż zażycie wieloskładnikowych może wywołać efekt przeciwny i nasilenie objawów.

3. Gorące okłady
Zastosuj gorące okłady, przykładane na bolące miejsce. Może to być termofor z gorącą wodą (jeśli nie jest w "koszulce", termofor owiń w ręcznik). Gotowe żelowe okłady kupisz w aptece (do stosowania na ciepło i na zimno).

4. Plastry pieprzowe
Zastosuj plastry lub specjalne pasy, pieprzowe lub gorczycowe. Uwaga, stosuj je dokładnie zgodnie z instrukcją, bo silnie podrażniają skórę.

5. Przeciwbólowe maści
Możesz zastosować rozgrzewające maści o działaniu przeciwbólowym.

6. Odpoczynek
Stosując te wszystkie zabiegi, pozostań w łóżku. Jeśli ból nie zniknie po 2-3 dniach, koniecznie udaj się do lekarza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają