Gdzie są najbardziej zestresowane kobiety na świecie: Indie, Meksyk, Rosja

2011-07-14 14:30

Z badań przeprowadzonych przez Nielsen Company wynika, że kobiety na świecie są coraz bardziej zestresowane. Największy poziom stresu odnotowano u kobiet zamieszujących Indie. Polki nie weszły do zestawienia, co może oznaczać, że zestresowanych kobiet w Polsce jest mniej niż 44 proc.

W Indiach aż 87 proc. kobiet żyje w stresie. Szybko doganiają je Meksykanki (74 proc.) i Rosjanki (69 proc.). Badania prowadzono wśród 6500 kobiet spośród 21 krajów, od lutego do kwietnia 2011 r. Hinduski przyznały, że prawie przez cały dzień czują się zestresowane, 82 proc. z nich wyznało, że nie mają czasu na odpoczynek i relaks.

Ranking najbardziej zestresowanych kobiet na świecie - pierwsze 10 miejsc:

1. Indie (87 proc.)
2. Meksyk (74 proc.)
3. Rosja (69 proc.)
4. Brazylia (67 proc.)
5. Hiszpania (66 proc.)
6. Francja (65 proc.)
7. Południowa Afryka i Włochy (64 proc.)
8. Nigeria (58 proc.)
9. Turcja (56 proc.)
10. Wielka Brytania (55 proc.)

JAK kobiety RADZĄ SOBIE ze stresem

Aż trzy na cztery kobiety zamieszkujące Indie przyznało, że jeśli znajdą czas tylko dla siebie to robią zakupy. Kupują kosmetyki i ubrania.

Z badań wynika, że kobiety w krajach rozwijających się wydają pieniądze głównie na ubrania, biżuterię, kosmetyki i edukację swoich dzieci. Natomiast kobiety w krajach rozwiniętych pieniądze przeznaczają na własne wakacje, spłaty zadłużenia lub po prostu oszczędzają.

- Kobiety osiągają coraz lepsze wykształcenie, zaczynają zarabiać więcej, coraz bardziej zasilają budżet domowy i decydują o jego przeznaczeniu. Mają świadomość swojej siły i stają się poważnymi konsumentami dla dużych sklepów i reklamodawców - mówi Susan Whiting z zespołu badawczego Nielsen Company.

Skoro kobiety osiągają coraz wyższą pozycję w kulturze i na rynku pracy to dlaczego są ciągle zestresowane? Odpowiedź jest prosta: Ponieważ nie zmienia się ich rola w domu. Ciągle muszą dbać o to, aby niczego nie brakowało, było czysto, muszą zająć się dziećmi. Godzą karierę zawodową z intensywną pracą w domu.

Skąd ten stres?

Widoczna jest różnica pomiędzy kobietami i mężczyznami w korzystaniu z portali społecznościowych. Kobiety za pośrednictwem portali społecznościowych miesięcznie rozmawiają o 28% częściej i wysyłają o 14% więcej treści niż mężczyźni. Przyznają także, że komputery, telefony komórkowe itp. zmieniły ich życie na lepsze. Kobiety lepiej radzą sobie z korzystaniem z komputera, telefonu komórkowego, internetu. Ale muszą godzić pracę w domu z pracą poza domem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają