Zielone Podlasie.
Podlasie słynie z zielonych krajobrazów, uroczych jezior i rzek, czystego powietrza i leśnej zwierzyny. Jak ryby w wodzie będą się tutaj czuć nie tylko miłośnicy ekologii i błogiego lenistwa, lecz także amatorzy wycieczek. Warto wybrać się do Supraśla otoczonego Puszczą Knyszyńską, gdzie kręcono polski film "U Pana Boga w ogródku", czy do Białowieży, znanej z pokazowego rezerwatu zwierząt i skansenu. Nie wolno pominąć Hajnówki, która ze względu na swoje położenie, zwana jest Bramą Puszczy Białowieskiej.
Główną atrakcją Hajnówki jest podróż kolejką wąskotorową. Trasa ma 11 kilometrów, a na koniec wycieczki można zrelaksować się w Parku Wodnym.
Ziemia Lubuska.
Ziemię lubuską najlepiej przemierzać na rowerze lub w kajaku. Z takiej perspektywy spokojnie można podziwiać polodowcowe wąwozy, jeziora, rzeki i leśne zwierzęta. W województwie nie brakuje profesjonalnych ścieżek i szlaków rowerowych. Wiele atrakcji znajdą tu również miłośnicy militariów, którzy odwiedzą Międzyrzecki Rejon Umocniony. Na brak stadnin i szkółek jeździeckich nie będą narzekać amatorzy jazdy konn ej. A gdy tylko pogoda spłata figla, warto odwiedzić kilka miast (np. Zieloną Górę ze słynnymi winnicami, Gorzów Wielkopolski i Kostrzyn nad Odrą).
Z Lubuskiego szybko można się dostać do Niemiec (przejścia w Świecku, Słubicach i Kostrzynie).
Góry Świętokrzyskie.
Najstarsze góry w Polsce to idealne miejsce do wypoczynku dla osób preferujących długie wędrówki po wzniesieniach. Warto zdobyć Łysicę (612 m n.p.m.), u której podnóża znajduje się źródełko Świętego Franciszka. Woda w nim nigdy nie zamarza. Dawniej wierzono nawet, że ma uzdrawiającą moc. Na Świętym Krzyżu (595 m n.p.m.) znajduje się klasztor benedyktynów. Wędrując po Górach Świętokrzyskich, warto zajrzeć do jaskini Raj, która powstała 360 milionów lat temu. Jej korytarze wydrążone w wapiennych skałach to pozostałości po płytkim morzu. Przynajmniej na dwa dni warto zatrzymać się w Chęcinach, gdzie można zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku królewskiego.
Atrakcją dla dzieci będzie wizyta w parku dinozaurów w Bałtowie. Miłośnicy serialu "Ojciec Mateusz" powinni zaś odwiedzić Sandomierz z uroczą Starówką.
Pojezierze Drawskie.
To urocza część Pojezierza Zachodniopomorskiego. Największa atrakcją tego regionu są jeziora, m.in. jezioro Drawsko, które jest drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce. Region ten słynie też z turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Północna i środkowa część ze względu na swoje położenie wśród wzgórz morenowych często określana jest mianem "Szwajcarii Połczyńskiej". W miejscowościach tam zlokalizowanych można podziwiać zabytkowe budowle sakralne, pałace z parkami i stare cmentarze.
Najbardziej znanym miastem w tym regionie jest Połczyn-Zdrój. W mieście, znajdującym się w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego, funkcjonuje uzdrowisko. Znajdują się tam również udokumentowane złoża naturalnych surowców: torfu leczniczego (borowiny) i wód leczniczych.
Kraków
Kto raz przyjedzie do Krakowa, będzie tu wracał. Nie sposób nawet podczas długiego weekendu odwiedzić wszystkie magiczne miejsca tego miasta. Prosto z dworca warto skierować się w lewo, by po kilkunastu minutach marszu znaleźć się na Starym Rynku, pod Sukiennicami i kościołem Mariackim. Rynek jest częścią "Drogi Królewskiej" prowadzącej na Wawel, wzdłuż której znajdują się najważniejsze zabytki Krakowa. Można wsiąść do romantycznej dorożki zaprzęgniętej w dwa konie i powożonej przez wozaka w liberii, i zafundować sobie wycieczkę tym traktem. Na zwiedzanie Wawelu trzeba poświęcić pół dnia. A potem w tej części Kazimierza (historyczna żydowska dzielnica) zjeść pyszny obiad w którejś z restauracji serwujących kuchnię żydowską. Kto woli spędzić czas bliżej natury, ma w Krakowie do dyspozycji około 40 parków i pięć rezerwatów przyrody.
Katowice
Chociaż miasto kojarzy się z przemysłem ciężkim i węglem, prawie połowę jego powierzchni zajmują parki i lasy. Kto chce odpocząć od zgiełku, może odwiedzić któryś z dwóch rezerwatów przyrody - Las Murckowski lub Ochojec. Albo zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Źródła Kłodnicy". W mieście znajduje się 35 okazów drzew uznanych z pomniki przyrody. Kto woli parki, ma do wyboru aż 12, w tym największy Katowicki Park Leśny. Warto też skorzystać z atrakcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Rekreacji. Zwolennicy wypoczynku nad wodą mają do dyspozycji dwie duże rzeki, Rawę i Kłodnicę, które przepływają przez miasto. Miłośnicy zabytków mogą odwiedzić kościółek św. Michała Archanioła z XVI w., kościół Mariacki, katedrę Chrystusa Króla (największą w Polsce) oraz dwa pałace: Goldsteinów i w Załężu. Obowiązkowo trzeba wstąpić do katowickiego Spodka, gdzie przez cały rok odbywają się imprezy estradowe i sportowe. Warto też zobaczyć wieżę spadochronową, jedyną istniejącą w Polsce.
Zobacz takżę NAJLEPSZE OFERTY na MAJÓWKĘ > POLTRIP.PL >>>