Rzodkiewka i jej wspaniałe właściwości były znane już starożytnym cywilizacjom. Zachwycali się nią np. Chińczycy, którzy do dziś uważają, że oprócz kapusty i tofu, rzodkiewka jest najzdrowszym i najbardziej wartościowym pożywieniem. Jednak Chińczycy zajadają się jej starszą siostrą czyli rzodkwią. Rzodkiewka, uważana za jej karłowatą odmianę, to dzieło Egipcjan. Uprawiali ją już w pierwszych wiekach naszej ery. Do Europy dotarła w XIII wieku za sprawą Rzymian, którzy podawali ją z miodem i octem.
ZOBACZ TEŻ: Ależ ona jest wspaniała! Rzeżucha zrobi z Ciebie mistrza. Sprawdź, jak i biegnij po nasiona
Rzodkiewka wyhodowana we własnym ogródku lub kupiona z ekologicznej uprawy, to prawdziwa bomba witaminowa. Powinniśmy po nią sięgać właśnie wczesną wiosną, bo skutecznie przeciwdziała zdrowotnym skutkom przesilenia - niweluje zmęczenie, wzmacnia odporność, poprawia pamięć i koncentrację. Na rynku jest dostępnych wiele odmian: różowa, czarna, biała, zielona czy żółta. Możemy także kupić rzodkiewki o różnym kształcie, smaku i wielkości. Chociaż najpopularniejsza jest czerwona i okrągła. Najczęściej rzodkiewkę zjadamy na surowo, w połączeniu ze szczypiorkiem i twarożkiem lub w wiosennej sałatce. Ale jest jeszcze jeden sposób przygotowywania rzodkiewki.
Genialny sposób na królową nowalijek! Zrób tak rzodkiewkę a zachwytom gości nie będzie końca
Rzodkiewka znakomicie smakuje także na ciepło. Można ją dusić i zapiekać. Świetna jest gotowana, polana masłem i posypana bułka tartą, lub zielonym koperkiem. Można przygotować także rzodkiewkowe curry z mleczkiem kokosowym. Żeby nic się nie zmarnowało, możemy wykorzystać także liście. Najmniejsze, najmłodsze sprawdzą się w sałatce. Pozostałe możemy zmiksować z pietruszką oraz czosnkiem i oliwą. Takie pesto będzie smakowało z makaronem, ryżem lub jako pasta na kanapki.
NIE PRZEGAP: 3 sposoby na kapustę. Poznasz i migiem pobiegniesz do warzywniaka