Żeby ogórki lepiej rosły warto zastosować rady ogrodników, którzy zalecają m.in. sadzenie roślin z rozsady, a także ściółkowanie. Obfite i piękne zbiory są często uzależnione od temperatury. Rośliny potrzebują ciepłego powietrza i nagrzanej gleby. Źle znoszą przymrozki, a rozwój kwiatów i owoców zostaje zahamowany już przy temperaturze 12–13 stopni C. Ważna jest także stała wilgotność gleby. Dlatego, jeśli chcemy mieć większą pewność, że roślina jest odpowiednio zabezpieczona możemy użyć kartonów do ściółkowania.
Genialny trik ogrodników na dorodne ogórki. Ściółkowanie ogórków – znaczenie i metody
Ściółkowanie ogórków znacznie ogranicza wzrost chwastów i parowanie wody z podłoża. Co za tym idzie znacznie skraca także czas pracy związany z uprawą. Nie trzeba wyrywać chwastów i często podlewać. W dodatku dzięki temu ogórki lepiej rosną a zebrane owoce są czyste. Jest kilka metod ściółkowania ogórków. Można do tego wykorzystać specjalną folię, agrowłókninę, słomę, skoszona trawę lub kartony.
Ściółkowanie ogórków kartonami. Tani sposób na obfite zbiory
Jednym z najtańszych sposobów ściółkowania ogórków jest użycie zwykłych kartonów, które dodatkowo wzbogacą glebę. To popularna metoda wśród działkowców, którzy chętnie dzielą się radami na forach ogrodniczych.
- Testowałam kartony w zeszłym roku i sprawdziły się bardzo dobrze. Miałam rozłożone między rzędami ogórków. Nie musiałam bawić się z chwastami, a ogórki były super czyste, bo nie leżały na ziemi. W tym roku też zamierzam korzystać z tego sposobu – napisała jedna z użytkowniczek popularnego forum, której wtórowali inni.
Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy karton nadaje się do ściółkowania. W ogrodzie możemy wykorzystać jedynie naturalny papier. Szary, niezadrukowany, bez folii czy kolorowych nadruków. Karton użyty do ściółkowania nie może być także zabrudzony olejem, klejem czy innymi chemikaliami. Zanim ułożymy go na glebie, musimy odkleić także taśmy oraz naklejki. Kartony rozkładamy wokół sadzonek ogórków. Najlepiej zrobić to „na zakładkę”, dzięki temu unikniemy wolnych przestrzeni. Boki obciążamy kamieniami. Wcześniej warto zwilżyć papier, będzie się lepiej układał.
Co zrobić żeby ogórki lepiej rosły? Zastosuj nawóz z chleba
Do przygotowania nawozu z chleba można użyć zarówno świeżego jak i czerstwego pieczywa. Najbogatszy w składniki odżywcze będzie ciemny chleb. Ale do mikstury możemy dodać także resztki krakersów i białych bułek. Pokrojone w kostkę pieczywo wrzucamy do wiadra, następnie zalewamy wodą. Tyle, by zakrywała jedynie chleb. Następnie na wierzchu kładziemy talerz, który dodatkowo obciążamy (podobnie jak przy kiszeniu kapusty). Zostawiamy na tydzień. Po tym czasie odcedzamy płyn. Koncentrat rozcieńczamy w proporcjach 1:3. Do podlewania pomidorów zaleca się zmieszanie mikstury z popiołem (200 g na 5 l). Dzięki temu dodatkowo wzbogacimy glebę potasem i wapniem. Jeśli chcemy dodać jod (będzie doskonały do oprysków pomidorów) dolewamy 10 ml roztworu do przefiltrowanej odżywki.
Nawóz z chleba do ogórków i innych warzyw. Jak używać?
Jeśli warzywa rosną w żyznej glebie wystarczy stosować nazwoź z chleba trzy razy w sezonie. Pierwszy na początku wzrostu sadzonek, po to by je wzmocnić. Drugi raz, tydzień po posadzeniu i trzeci, gdy pojawią się pąki. Kiedy kwiaty zamienią się w owoce zaprzestajemy nawożenia. Odżywkę chlebową najlepiej stosować w ciepłe dni. Rozgrzana gleba sprzyja działaniu drożdży. Jeśli gleba jest uboga, można zwiększyć częstotliwość nawożenia zachowując 10-dniowe przerwy. Jednak w przypadku pomidorów, nie dokarmiamy rośliny, gdy pojawią się owoce. Za to ogórki, jak najbardziej. Dzięki temu wydłużymy okres owocowania, a zbiory będą bardziej obfite. Warzywa podlewamy według zasady - pół litra nawozu na sadzonkę. Z kolei kwiaty możemy podlewać mieszanką na początku sezonu. Wystarczy szklanka na roślinę. W przypadku nowych sadzonek warto zlać nawozem ziemię, w której posadzimy kwiaty. Dzięki temu szybciej się ukorzenią.