Co zrobić, by w mieszkaniu było ciepło? Proste sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu
Eksperci przewidują, że czeka na wyjątkowo trudna zima. Wojna w Ukrainie i potencjalny kryzys grzewczy może bezpośrednio przełożyć się na ciepło w naszych domach i rachunki. Komisja Europejska chce, aby kraje członkowskie wyegzekwowały obniżenie temperatury w domach zimą do 19 stopni. Zanim zacznie się sezon grzewczy warto poznać proste triki na utrzymanie ciepła w domu bez rozkręcania grzejników. To oczywiste wskazówki, o których często zapominamy.
Sposoby na ogrzewanie mieszkania. Uszczelnij okna
To wydaje się banalne, ale wiesz osób w swoich mieszkaniach ma nieszczelnie okna, przez które jesienią i zimą tracą ciepłe powietrze. Szacuje się że straty ciepła przez nieszczelne okna mogą wynosić nawet 20 proc. Aby uszczelnić okna możesz zastosować masę akrylową lub samoprzylepne uszczelki. Są one łatwe w montażu jednak należy pamiętać, by regularnie je wymieniać.
Sposoby na ogrzewanie mieszkania. Nie zasłaniaj kaloryfera
To podstawowa zasada, by nie tracić ciepła w domu. Grzejniki zawsze powinny być odsłonięte i nie być zastawiona meblami. W ten sposób możesz stracić bardzo dużo ciepła w domu.
Zobacz także: Ukryta funkcja grzejnika, o której wie niewiele osób. Pozwoli zaoszczędzić na rachunkach zimą
Sposoby na ogrzewanie mieszkania. Uszczelnij drzwi i gniazdka
Okna to nie jedyne miejsce, przez które wylatuje ciepłe powietrze. Podobnie sprawa wygląda w przypadku drzwi i gniazdek. Jeżeli chcesz, by w danym pomieszczeniu było ciepło nie zapominaj o zamykaniu drzwi i uważaj na przeciągu. Gniazdka elektryczne zabezpiecz specjalnymi nakładkami, by zimnie powietrze nie przedostawało się przez nie do domu.
Sposoby na ogrzewanie mieszkania. Czyść kaloryfery
Kurz i zebrany brud na kaloryferach utrudnia rozchodzenie się ciepła po mieszkaniu. Dbaj o to, by zawsze były one czyste. Przecieraj je przynajmniej raz w tygodniu.
Sposoby na ogrzewanie mieszkania. Zadbaj o domowe uwarunkowania
W zależności od potrzeb możesz wyłączyć kaloryfer w łazience. Ciepła woda z wanny lub prysznica i tak nagrzeje pomieszczenie. Podobnie jest z kuchnią. To ona jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu. Wykorzystaj domowe ciepło powstałe w wyniku gotowania i pieczenia. Jeżeli masz możliwość to otwórz piekarnik po skończonej pracy i pozwól, by jego ciepło przedostało się do mieszkania.